Dajselblum: Podaci MMF-a o grčkom dugu su zastareli

Izvor: Blic, 03.Jul.2015, 23:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dajselblum: Podaci MMF-a o grčkom dugu su zastareli

Predsednik evrogrupe Jerun Dajselblum izjavio je danas da je najnovija analiza Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o restrukturiranju grčkog duga zasnovana na zastarelim podacima.

"Analiza MMF-a o grčkom dugu je zasnovana na zastarelim podacima", rekao je on, aludirajući na juče objavljen izveštaj Fonda u kom se navodi da će Evropska unija možda morati da pretrpi gubitak od 53 milijarde evra po osnovu sredstava >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << koje je pozajmila Grčkoj, prenosi agencija Frans pres.

Ta prognoza je zasnovana na ciljevima za smanjenje grčkog duga iz 2012. godine, ali su se ekonomske perspektive Grčke, kako navodi francuska agencija, samo pogoršale od kada je levičarska stranka Siriza u januaru stupila na vlast, što je smanjilo održivost grčkog duga i povećalo potrebu za njegovim restrukturiranjem.

MMF je istovremeno oborio prognozu privrednog rasta Grčke za ovu godinu na nula procenata sa 2,5 odsto, uz upozorenje da će zvaničnoj Atini trebati najmanje 50 milijardi evra dodatnih sredstava za stabilizovanje sopstvenih finansija u naredne tri godine.

Dajselblum je, takođe, danas rekao da su potpuno netačne tvrdnje grčkog ministra finansija Janisa Varufakisa da Grčka nije daleko od postizanja sporazuma sa kreditorima.

Pred Grčkom je, prema njegovim rečima, teška budućnost, bez obzira na ishod referenduma u nedelju, a sprovođenje ozbiljnih fiskalnih mera je neizbežno, preneo je Rojters.

"Svaki političar koji kaže da to neće biti potrebno, u slučaju zaokruživanja opcije 'ne' na referendumu, pravi budalu od svog naroda", kazao je Dajselblum.

Grčki ministar finansija Janis Varufakis je ranije, u intervjuu za britanski javni servis Bi-Bi-Si, izjavio da postoje "stoprocentne šanse" da će Atina postići dogovor sa međunarodnim kreditorima nakon referenduma u nedelju, 5. jula.

"Sporazum će biti postignut bez obzira da li će odgovor na referendumu biti 'DA' ili 'NE'", rekao je Varufakis.

"Ako pobedi opcija 'DA' to će biti loš sporazum, banke će biti otvorene uz loš sporazum. Ako pobedi 'NE' imaćemo drugi sporazum koji će biti održiv, u skladu sa predlozima koji su nam upućeni poslednjih nekoliko dana", kaže on.

Grčki premijer je u današnjem televizijskom obraćanju naciji, poslednjeg dana kampanje uoči referenduma zakazanog za nedelju, rekao da analiza MMF-a, prema kojoj je grčki dug neodrživ, opravdava odluku njegove vlade da odbije paket pomoći stranih kreditora koji ne uključuje otpis duga, preneo je Rojters.

"Juče se dogodilo nešto što ima veliki politički značaj. MMF je objavio izveštaj o grčkoj ekonomiji koji predstavlja veliku pobedu grčke vlade pošto potvrđuje ono što je očigledno - da je grčki dug neodrživ", istakao je Cipras.

Analiza MMF-a o dugu Grčke izazvala spor sa Briselom

Članice evrozone su bezuspešno pokušale da spreče Međunarodni monetarni fond (MMF) da objavi tmurnu analizu o teretu grčkog duga, koju levičarska vlada u Atini vidi kao argument koji opravdava njenu odluku da ne prihvati paket pomoći stranih kreditora ukoliko on ne podrazumeva otpis duga, saopštili su izvori upoznati sa situacijom.

U dokumentu koji je juče objavio MMF se navodi da grčke javne finansije neće biti održive u budućnosti bez značajnog otpisa duga, kao i da će Grčkoj u naredne tri godine biti potrebno najmanje 50 milijardi evra dodatnih sredstava kako bi ostala likvidna, prenosi Rojters.

Objavljivanje dokumenta MMF-a "Analiza o održivosti grčkog duga" je, međutim, izazvalo razmirice između zvaničnog Brisela i vodećeg međunarodnog kreditora, koje već mesecima tinjaju iza zatvorenih vrata, ocenjuje britanska agencija.

Na sastanku Odbora direktora MMF-a održanom u sredu, evropske članice su raspravljale o vremenskom terminu objavljivanja analize, pošto je rukovodstvo MMF-a preporučilo da to bude tri dana uoči referenduma u Grčkoj, koji može biti od presudnog značaja za budućnost te države u evrozoni, naveli su neimenovani izvori.

"Nije bilo glasanja, ali su Evropljani bili uveliko nadglasani, pošto su Sjedinjene Američke Države, koje imaju najjači glas u MMF-u, bile za objavljivanje izveštaja", dodaju isti izvori.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.