Bramerc pohvalio Srbiju

Izvor: Studio B, 08.Dec.2011, 11:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bramerc pohvalio Srbiju

Na sednici Saveta bezbednosti UN u Njujorku, glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc pohvalio je Srbiju zbog izručenja poslednje dvojice optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića, i zatražio da se sprovede ozbiljna istraga o njihovim jatacima u skriv

Sednici na kojoj je Bramerc sinoć predstavio izveštaj o saradnji Srbije i >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << ostalih država regiona s Tribunalom, prisustvovao je i ambasador Srbije pri UN Feodor Starčević, koji je istakao da je nesumnjivo da Srbija u potpunosti sarađuje s Haškim tribunalom. To joj, kako je ocenio, daje moralno pravo da insistira da se istraže svi zločini vezani za trgovinu ljudskim organima koje je izvršila takozvana Oslobodilačka vojska Kosova.

Bramerc i predstavnici zapadnih zemalja pohvalili su Srbiju zbog izručenja poslednje dvojice haških optuženika Mladića i Hadžića, ali su zatražili da se sprovede ozbiljna istraga i otkriju jataci koji su im pomagali u skrivanju.

Stav Bramerca su podržali ambasadori SAD, Velike Britanije i Francuske, istakavši da ostaje pitanje kako su se i uz čiju pomoć poslednja dvojica haških optuženika godinama skrivali.

"Želimo da vidimo rezultate u istrazi o tome kako su godinama izbegavali hapšenje. Kada sam u novembru bio u Beogradu, video sam da se malo radi po tom pitanju, i želim bolje rezultate za sledeći izveštaj", rekao je Bramerc pred SB UN.

Bramerc i svi ambasadori država članica SB UN su pozdravili hapšenje poslednje dvojice haških optuženika, ocenivši da je to važan korak za Srbiju, ali i za pomirenje u regionu.

"Ovo može biti pokazatelj bolje budućnosti za međunarodnu pravu", naveo je glavni haški tužilac.

Ambasador SAD je kazao da je njihovo hapšenje važan korak ka pomirenju, ali je dodao da je to i dalje dug proces. "SAD ohrabruju Vladu Srbije da nastavi napore u otkrivanju mreže pomagača i da ih kazni", dodao je on. Predstavnici Nemačke i Velike Britanije u Savetu bezbednosti UN pozdravili su napore Srbije u saradnji s Haškim tribunalom, ocenivši da je hapšenje poslednje dvojice optuženika prekretnica za međunarodnu pravdu.

Ambasador Nemačke je rekao da to pokazuje posvećenost Srbije u ispunjavanju ciljeva koje je postavio Haški tribunal, dodavši da je hapšenje Mladića i Hadžića važno i zbog pomirenja u regionu. Predstavnik Velike Britanije je kazao da njihovo hapšenje predstavlja prekretnicu za međunarodnu pravdu i dokaz da Srbija u potpunosti sarađuje sa Tribunalom.

Bramerc je u svom izlaganju kritikovao Hrvatsku zbog izjava državnih funkcionera u kojima govore negativno o presudi Gotovini i Markaču i o radu Haškog tribunala. Sličan stav je izneo i ambasador Velike Britanije, podsetivši na izjave u kojima se brane ta dvojica haških optuženika.

Glavni haški tužilac je uputio kritike i BiH, između ostalog i zbog bekstva nekadašnjeg haškog optuženika Radovana Stankovića iz zatvora u Foči. Njega je haški tribunal predao u nadležnost pravosudnim organima BiH.

"On je pobegao pre četiri godine, a ne vidim aktivnosti vlasti BiH na rešavanju tog slučaja", kazao je Bramerc i dodao da je potrebna saradnja i drugih država u regionu da bi se Stanković uhvatio.

Ambasador SAD je takođe zatražio da se otkrije gde se skriva Stanković i da se sprovede na izdržavanje kazne. U obraćanju Savetu bezbednosti, ambasador Rusije Vitalij Čurkin zatražio je od Haškog tribunala i tužioca Bramerca da saopšte zašto suđenje Vojislavu Šešelju traje skoro devet godina a prvostepena presuda još nije doneta.

"Šešeljev slučaj je grozan i on je u pritvoru devet godina bez presude i mi smo zabrinuti zbog toga", rekao je Čurkin. On je rekao da očekuje da se Bramerc u sledećem izveštaju izjasni o tome i o Šešeljevom zdravstvenom stanju.

Predstavnik Srbije u UN Starčević, koji je u svom govoru istakao da je nesumnjivo da Srbija u potpunosti sarađuje sa Haškim tribunalom, rekao je da joj to daje moralno pravo da nastavi da insistira da se istraže svi zločini vezani za trgovinu ljudskim organima koje je izvršila Oslobodilačka vojska Kosova.

On je rekao da Srbija očekuje da istraga o trgovini organima bude profesionalna, potpuna i efikasna, i da mora da se utvrdi puna istina a izvršioci privedu pravdi. Ambasador Starčević je naglasio da će Srbija, nakon što je letos uhapsila i izručila poslednju dvojicu haških optuženika Mladića i Hadžića, nastaviti saradnju s Tribunalom u pristupu arhivama, dokumentima i svedocima, kao što je i dosad činila.

Starčević je zaključio da se pokazalo da Srbija i Tribunal imaju iste ciljeve i da je rezultatima koje je postigla u saradnji, Srbija značajno doprinela izlaznoj strategiji Tribunala i jačanju poverenja u rad domaćih i međunarodnih institucija.

Ambasadorka BiH u UN je ukazala na značaj saradnje država u regionu u procesuiranju ratnih zločina, ocenivši da bez završetka tog procesa nema potpunog pomirenja. Prisutnima se obratio i predsednik Haškog suda Teodor Meron, koji je izrazio očekivanje da će presuda bivšem lideru Republike Srpske Radovanu Karadžiću biti izrečena 2014. godine. On je rekao da ne može da proceni kada će biti završeni procesi Mladiću i Hadžiću, koji su poslednji uhapšeni.
Pogledaj vesti o: Goran Hadžić

Nastavak na Studio B...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.