BDP pao 1,4 odsto, stopa nezaposlenosti 9 posto, građani kupuju više nego lani, rast industrije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Nov.2020, 14:11

BDP pao 1,4 odsto, stopa nezaposlenosti 9 posto, građani kupuju više nego lani, rast industrije

Bruto domaći proizvod Srbije porastao je u trećem kvartalu 2020. u odnosu na drugo tromesečje za 7,4 posto, prema desezoniranim podacima, dok je na godišnjem nivou zabeležio realni pad od 1,4 procenta, objavio je Republički zavod za statistiku.

Posmatrano po delatnostima, u trećem kvartalu je značajan međugodišnji realni pad bruto dodate vrednosti zabeležen je u građevinarstvu (za18%), u sektorima trgovine na veliko i malo i popravke motornih vozila, saobraćaja i skladištenja >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i usluga smeštaja i ishrane (za 3,0%) i sektoru stručnih, naučnih, inovacionih i tehničkih delatnosti i administrativnih i pomoćnih uslužnih delatnosti (za 7,9%).

Značajan realni rast bruto dodate vrednosti ostvarili su sektor industrije i snabdevanja vodom i upravljanja otpadnim vodama, od 3,2 procenta, sektor informisanja i komunikacija, za 6,0 posto.

Posmatrano po agregatima upotrebe BDP-a, u trećem kvartalu je na godišnjem nivou realni pad zabeležen je kod svih agregata.

Izdaci za finalnu potrošnju domaćinstava su opali za 0,9 odsto, izdaci za finalnu potrošnju neprofitnih institucija koje pružaju usluge domaćinstvima (NPID) za 5,3, rashodi za finalnu potrošnju države za1,0 posto, bruto investicije u osnovna sredstva za 5,5, izvoz robe i usluga za 8,5 procenata a izdaci za uvoz robe i usluga su smanjeni za 2,7 posto, prema podacima državne statistike.

Desetomesečni izvoz manji za 5,2%, uvoz za 4,5% nego lani

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u periodu januar-oktobar 2020. iznosila je 32,47 milijardi evra, što je pad od 4,8 posto u odnosu na isti period prošle godine, pri čemu je izvoz opao za 5,2 odsto, a uvoz za 4,5 procenata, prema današnjim podacima Republičkog zavoda za statistiku.

U posmatranom perodu je izvezeno robe u vrednosti od oko 13,86 milijardi evra, a uvezeno za 18,61 milijardu, što daje deficit od 4,75 milijardi evra, koji je manji za 2,6 posto u odnosu na uporedni lanjski period.

Pokrivenost uvoza izvozom je skliznula na 74,5 procenata sa prošlogodišnjeg nivoa od 75 odsto.

Izraženo u dolarima, ukupna robna razmena sa svetom je tokom 10 meseci iznosila 36,70 milijardi, što je pad od 4,1 posto na godišnjem nivou. Izvoz je bio vredan 15,67 milijardi dolara, za 4,4 procenta manje nego u istom periodu 2019, a uvoz robe je vredeo 21,03 milijarde dolara, što je za 3,8 manje nego lani.

Opao je i deficit za 2,3 procenta, na 5,35 milijardi dolara.

Najveće učešće u izvozu Srbije imao je Region Vojvodine (35,6%) a u uvozu Beogradski region (48,4%).

Spoljnotrgovinska robna razmena je bila najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije činile su 61,2 odsto ukupne razmene.

Najveći spoljnotrgovinski partner, pojedinačno, bila je Nemačka u koju smo izvezli robu u vrednosti 1,78 milijardi evra, a uvezli za 2,52 milijarde.

Drugi najvažniji trgovinski partner su bile zemlje CEFTA, sa kojima smo ostvarili suficit od 1,54 milijarde evra. Vrednost izvoza robe na tržišta CEFTA iznosila je od januara do kraja oktobra 2,26 milijarde evra, dok je uvoz iznosio 712,2 miliona evra. Pokrivenost uvoza izvozom je 317,5 procenata.

Kada je reč o mesečnim spoljnotrgovinskim podacima, robni izvoz Srbije u oktobru je porastao na godišnjem nivou za 2,3 procenta, na 1,65 milijardi evra, dok je uvoz opao za 2,7 odsto, na 20,9 milijardi.

U odnosu na septembar ove godine, prema desezoniranim podacima, izvoz je oktobru porastao za 3,7 posto, a uvoz je bio manji za 1,2 procenta.

Građani kupovali u oktobru za 5,9 posto više nego u 2019.

Promet u trgovini na malo u Srbiji je porastao u oktobru za 5,9 posto u tekućim cenama, a u stalnim cenama za 6,3 procenta u odnosu na isti mesec 2019.godine, prema prethodnim rezultatima Republičkog zavoda za statistiku.

U periodu januar-oktobar 2020. godine, promet robe u maloprodaji je bio veći u tekućim cenama za 4,8 procenata, a u stalnim cenama za 5,2 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.

U III kvartalu stopa zaposlenosti 49,9, a nezaposlenosti 9 %

U trećem kvartalu 2020. godine broj zaposlenih u Srbiji iznosio je preko 2,93 miliona ljudi, dok je broj nezaposlenih bio 292 hiljade, objavio je danas u Anketi o radnoj snazi Republički zavod za statitstiku.

Stopa zaposlenosti za ovaj period iznosi 49,9 procenata, a stopa nezaposlenosti 9,0%.

U odnosu na isti period prošle godine broj nezaposlenih manji je za 5,3 procenta, dok je ukupan broj zaposlenih smanjen za 2,1 hiljadu što je 0,1%.

Tokom trećeg kvartala došlo je do smanjenja neformalne zaposlenosti za 42,9 hiljade lica i povećanja formalne zaposlenosti za 40,7 hiljada, navodi RZS.

Broj zaposlenih žena porastao je za 17,6 hiljada, dok je broj zaposlenih muškaraca smanjen za 19,7 hiljada

Pad zaposlenosti zabeležen je kod lica sa osnovnim nivoom obrazovanja (-20,4 hiljade), dok je broj zaposlenih sa srednjim i visokim nivoom obrazovanja veći za 24,9 hiljada.

RZS navodi da je najveći rast zaposlenosti od 4,9 hiljada lica, praćen najvećim smanjenjem nezaposlenosti za 8,4 hiljade - zabeležen u Vojvodine.

U Regionu Južne i Istočne Srbije došlo je do najvećeg smanjenja broja zaposlenih za 8,7 hiljada, dok je povećanje broja nezaposlenih zabeleženo jedino u Beogradskom regionu i to za 1,4 hiljade lica.

Do smanjenja nezaposlenosti došlo je kod žena, dok je broj nezaposlenih muškaraca neznatno povecćan, a nezaposlenost je najviše smanjena u starosnoj grupi od 35 do 44 godina, navodi RZS.

U poređenju sa prethodnim kvartalom 2020. godine kod stanovništva starog 15 i više godina došlo je do povećanja zaposlenosti za 92,4 hiljade lica i nezaposlenosti 69,2 hiljade i smanjenja neaktivnosti.

Najveci rast zaposlenosti zabeležen je u sektoru delatnosti poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo, i u građevinarstvu, a regionalno zaposlenost je najviše porasla u Vojvodini.

U trecem kvartalu 2020. godine s posla je odsustvovalo 6,2 procenata zaposlenih, što je za 5,2 posto manje u odnosu na drug kvartal.

Tokom trećeg kvartala odsustvo s posla zbog smanjenog obima posla

iz tehnickih ili ekonomskih razloga smanjeno je skoro deset puta u odnosu na prethodni kvartal kada je iznosilo više od 200.000 ljudi.

U odnosu na isti period prošle godine broj zaposlenih koji su bili odsutni s posla zbog godišnjeg odmora značajno je smanjen u trećem kvartalu 2020. godine a skoro 100.000 zaposlenih manje koristilo je godišnji odmor.

Industrijska proizvodnja u oktobru porasla za 1,9 odsto

Industrijska proizvodnja u Srbiji je u oktobru ove godine bila veća za 1,9 odsto nego u istom mesecu prošle godine, a u odnosu na prosek iz cele 2019. godine za 12,7 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.

Industrijska proizvodnja u periodu januar-oktobar ove godine bila je veća u odnosu na isti lanjski period za 0,3 odsto.

Posmatrano po sektorima, u oktobru ove godine je u odnosu na oktobar prošle godine u rudarstvu ostvaren rast od 0,6 odsto, u prerađivačkoj industriji pad od 0,9 odsto, a u sektoru snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji rast od 18,9 odsto.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Pad BDP-a Srbije u trećem kvartalu 1,4 odsto

Izvor: Danas, 30.Nov.2020

Realni pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u trećem kvartalu ove godine, u odnosu na isti period prethodne godine, iznosio je 1,4 odsto, saopštio je danas Republički zavod za statistiku

Nastavak na Danas...

Pad BDP-a na godišnjem nivou 1,4 procenta

Izvor: RTS, 30.Nov.2020

Bruto domaći proizvod Srbije porastao je u trećem kvartalu za 7,4 odsto u odnosu na drugo tromesečje, dok je na godišnjem nivou zabeležio realni pad od 1,4 procenta. . Republički zavod za statistiku saopštava da su značajan realni rast bruto dodate vrednosti ostvarili...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.