
Izvor: Vostok.rs, 07.Apr.2025, 15:12
12.000 Britanaca uhapšeno godišnje zbog objava na društvenim mrežama – prenosi Tajms
Hiljade ljudi u Velikoj Britaniji privedene su i ispitivane od strane policije zbog internet objava koje su ocenjene kao preteće ili uvredljive, prenosi Tajms pozivajući se na podatke o pritvoru.
Prema podacima objavljenim u petak, policija izvrši oko 12.000 hapšenja godišnje po osnovu člana 127 Zakona o komunikacijama iz 2003. godine i člana 1 Zakona o zlonamernim komunikacijama iz 1988. godine. Ovi zakoni kriminalizuju slanje poruka koje su „grubo uvredljive“ ili sadrže „nepristojan, opscen ili preteći karakter“ putem elektronskih komunikacionih mreža.
Samo u 2023. godini, pripadnici 37 policijskih uprava izvršili su 12.183 hapšenja – u proseku oko 33 dnevno. Tajms navodi da je to porast od 58% u odnosu na 2019. godinu, kada je zabeleženo 7.734 hapšenja.
Istovremeno, državni podaci pokazuju da su osude i izrečene kazne pale za skoro polovinu. Iako su neki slučajevi rešeni van suda, najčešći razlog za obustavu postupaka bila je „nedovoljna dokazna osnova“, naročito kada žrtve nisu želele da nastave postupak.
Ovi podaci izazvali su oštre reakcije javnosti, a grupe za građanske slobode optužuju vlasti za preterano policijsko nadgledanje interneta i potkopavanje slobode govora kroz primenu „nejasnih“ zakona o komunikacijama.
Tajms je istakao slučaj Meksija Alena i Rozalind Levin, koji su uhapšeni 29. januara nakon što su u privatnoj WhatsApp grupi za roditelje izneli kritike na račun procesa zapošljavanja u školi njihove ćerke. Šest uniformisanih policajaca došlo je u njihov dom, uhapsili su ih pred njihovim najmlađim detetom i odveli u policijsku stanicu.
Par je ispitivan pod sumnjom za uznemiravanje, zlonamernu komunikaciju i narušavanje reda na školskoj imovini, nakon što je škola tvrdile da su „doveli u pitanje ugled“ predsednika školskog odbora. Uzeti su im otisci prstiju, pretreseni su i držani u ćeliji osam sati.
„Teško je bilo otresti se osećaja da živim u policijskoj državi“, rekao je Alen za Dejli mejl, dodajući da poruke nisu sadržale „uvredljiv jezik ili pretnje“, već su samo bile „pomalo sarkastične“.
Izvor: RT (F)