Izvor: RTS, 11.Dec.2023, 21:21

Директан платни промет између Србије и Црне Горе – брже трансакције и бенефити за привреду и грађане

Између Србије и Црне Горе успостављен је директан платни промет што значи да се финансијске трансакције између грађана и привреде две земље могу обављати брже и јефтиније. Народна банка Србије наводи и да је она оператор Међубанкарског клиринг система у којем >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << је већ 12 банака у Србији и 7 у Босни и Херцеговини.
Уместо два дана колико су у просеку чекала уплата из Србије у Црној Гори, уз директан платни промет налози ће се књизити истог дана до 14 часова. По истом основу брже ће им стизати и новац из 7 банака у Босни и Херцеговини.

Универзал Капитал банка АД Подгорица је прва банка у Црној Гори која је учесник у Међународном клиринг систему Народне банке Србије. Моћи ће да, за разлику од алтернативних путева, који су најчешће спори и скупи, клијентима понуди трансакције у еврима истог дана, а са знатно нижим трошковима, наводе из НБС.
Економисти очекују да то допринесе привредној сарадњи, али и буде добра порука о региону потенцијалним инвеститорима.
"Платни промет је бескрајно битан јер он прати одређену трговачку и пословну активност. И ако ту имате било кавих баријера онда вас то успорава и чини цео тај посао и комликованијим и скупљим. Овим се многе ствари убрзајвају и по мени се ове ствари убрзавају и постављају како треба да буду између земаља које су пријатељске", указује Дејан Ерић, декан Београдске банкарске академије. 
"Када погледате целокупну робну размену са Црном Гором, када је у питању роба, то је преко милијарду и триста милиона евра. Када на то додате 650 милиона евра услуга онда имате две милијареде евра промета који се одвија између две земље на годишњем нивоу. И оно што је битно истаћи у последњих неколико година - тај промет се повећава. И све те финансијске трансакције су биле отежане што није било директног контакта све то време сада ће и бити и у смислу времена и новца јефтније", рекао је Бојан Станић, заменик директора Сектора анализе у ПКС.
 Клиринг представља размену и обраду међубанкарских налога за плаћање ради поравнања свих укључених у систем.
"Досадашњи начин је тражио времена јер време да се новац трансферише отприлике неколико дана што је успоравало и трансакције и трансфер новца. Са економског становишт ово је веома значајно што ће омогућити бенефите и привреду и грађане. Посебно је значајно за земље које имају трговинску размену на нсиком нивоу", каже Радислав Јововић, професор универзитета Медитеран Црна Гора.
Српске банке ускоро би могле да обављају трансакције и у кинеским јуанима, најављује Народна банка након потписа на меморандум о успостављању клириншког система с Народном банком Кине.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.