
Izvor: RTS, 03.Dec.2024, 14:08
Седница Скупштине града Новог Сада о смени градоначелника - грађани покушавају да уђу у зграду, полиција обезбеђује улаз
На седници Скупштине Новог Сада расправља се о предлогу опозиције да се Милан Ђурић разреши са места градоначелника и његовој одговорности због трагедије у Новом Саду. Расправа није прекинута ни кад су грађани испред градске скупштине у акцији 15 минута буке у >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 11.52 пружили подршку опозицији. Док расправа траје, инциденти су на улазу у зграду, јер окупљени грађани покушавају да уђу у Скупштину. Полиција обезбеђује улаз.
Седници Скупштине Новог Сада присуствује 75 одборника што је довољно за рад и одлучивање, јављају дописници РТС-а, а почела је минутом ћутања којим су одборници новосадске скупштине одали пошту страдалима у трагедији 1. новембра када се обрушила надстрешница Железничке станице и усмртила 15 људи.
Пре почетка седнице примећен је већи број припадника жандармерије и полицајаца.
Новосадска полиција раније је саопштила да ће предузети све мере да током седнице Скупштине града не дође до инцидената. Најављено је да ће снимати скуп.
Тридесет одборника Скупштине града поднело је предлог за смену градоначелника Милана Ђурића, који је такође дошао на седницу.
Одлука о разрешењу стављена је на дневни ред. Стеван Бабић, шеф одборничке групе "Крени-промени", образложио је пред Скупштином захтев новосадске опозиције за смену градоначелника, јер како је раније речено, сматрају да и Ђурић, као градоначелник Новог Сада, треба да сноси политичку и моралну одговорност за пад надстрешнице Железничке станице у Новом Саду, у којем је погинуло 15 особа, а тешко повређено још двоје.
Бабић: Трагедија резултат катастрофалног управљања Градом
У име предлагача, Стеван Бабић каже да је Нови Сад претворен у место у ком грађани више не осећају сигурност и немају поверење у институције.
"Трагедија је резултат катастрофалног управљања Градом, где се гради мимо дозвола, а институције игноришу своје обавезе. На протесту одржаном 5. новембра више од 30.000 грађана показало је своје незадовољство и тражило оставку градоначелника."
Додао је и да је Ђурић показао дубоко непоштовање према грађанима. Посланик из редова Народног покрета Србије, Борислав Новаковић, подсетио је са говорнице да је Ђурић био на отварањима Железничке станице, "укључујући и ону када је председница Покрајинске владе говорила да је станица безбедна".
"Објективно сносите одговорност за то. Kонтекст у ком сте радили, атмосфера у којој сте радили је вас учинила саучесником. Господине Ђурићу, жао ми је што нисте сами поднели оставку. У свакој добро уређеној држави, оставка значи да преузимате одговорност", додао је Новаковић.
Сања Драшко: Злоупотреба несреће и трагедије
Председница одборничке групе Српске напредне странке Сања Драшко навела је током расправе да не постоји ни директна ни индиректна веза Ђурића са пројектовањем, извођењем или надзором радова на реконструкцији Железничке станице и додала да је на делу "чиста злоупотреба несреће и трагедије" од стране опозиције.
"У сваком смислу делимо пијетет према породицама страдалих и жртвама трагедије, а ван памети је свако повезивање са председником Владе, председником државе или градоначелником", навела је и додала да опозиција жели "да сатанизује и председника Вучића и градоначелника Ђурића".
Она је оптужила претходне власти у граду назвавши их "жутим режимом" за уништење фабрика и привреде.