U mestima gde je obnovljena srpska baština na KiM – gotovo da nema Srba

Izvor: RTS, 19.Dec.2019, 09:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U mestima gde je obnovljena srpska baština na KiM – gotovo da nema Srba

Petnaest godina od martovskih nemira na Kosovu i Metohiji, u mestima gde su hramovi i duhovno obnovljeni, gotovo da nema Srba. Tako je i u Prištini, od nekada 45.00 žitelja, opstaje manje od sto. O verskim praznicima okupljaju se u Hramu Svetog Nikole.
Pogled iz daljine i podsećanje na dane kada su pravoslavci svetkovali svoje običaje u gradskom hramu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Svetog Nikole podignutom 1830. na temeljima srednjovekovne svetinje. Ikonostas koji je krasio hram bio je delo debarskih duborezaca. Nestao je u plamenu 17-martovske noći. Hram je arhitektonski i duhovno obnovljen.

"Znamo da u Prištini, u Prizrenu, u Peći, u Đakovici, Istoku imamo parohijske sveštenike. Oni bogosluže i tu narod dolazi. Zasad je najteža situacija u Podujevu. Zaista Hram Svetog Andreja Prvozvanog je mnogo stradao. I tu je teško da nekog postavimo za sveštenika, crkva je izdvojena nije u naselju", kaže episkop raško-prizrenski Teodosije.
Neizbrisiva slika vandalskog paljenja i skrnavljenja Hrama Svetog Andreja Prvozvanog u Podujevu viđena je na gotovo svim, ne samo evropskim televizijama. Posle arhitektonske obnove, hram je u više navrata skrnavljen.
"Obuhvatala je kompletnu obnovu same crkve, konstruktrivnih elemenata; to su zidovi, krov crkve. Urađen je tambur, novi zvonik. Urađen je novi zvonik, ogradni zid. Kompletan enterijer", kaže arhitekta Zoran Garić, direktor Zavoda za baštinu u Leposaviću.
Za Dušanov Prizren Branislav Nušić je svojevremeno zapisao da je Carigrad srpskih careva. To je jedini grad u tom delu Balkana koji ima deset srednjovekovnih svetinja, ali i pisana svedočanstva o milenijumskom molitvenom trajanju. Najviše uništenih spomenika srpske prošlosti obnovljeno je u tom gradu muzeju na obodu Metohije. Zadužbina kralja Milutina Bogorodica Ljeviška, koja je deo istorije i kulture sveta, obnovljena je donacijom Uneska.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.