
Izvor: B92, 23.Dec.2016, 00:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Priča o Alepu: Kako je razoren grad star 6.000 godina
Damask -- Grad Alep koji je sirijska vojska u potpunosti osvojila od pobunjenika bio je glavno poprište sirijskog rata i jedan od najteže pogođenih gradova u ovom sukobu.
U aprilu i maju 2011. hiljade studenata protestovale su u Alepu koji je do tada bio relativno pošteđen u pobuni protiv vlasti sirijskog predsednika Bašara al Asada, otpočetoj 15. marta te godine.
Godinu dana kasnije, u julu 2012, pobunjenici >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Sirijske slobodne armije zauzeli su gotovo polovinu grada.
Početkom avgusta trupe verne sirijskim vlastima pokrenule su kopnenu ofanzivu, zatim i prve napade iz vazduha.
Bivši ekonomski centar i najveći grad Sirije tada je podeljen na provladin sektor - na zapadu gde je živeo 1,2 miliona ljudi, i pobunjenički sektor - na istoku, sa više od 250.000 ljudi.
Borbe su se zatim pretvorile u rat iznurivanja u kojem je malo po malo uništavan taj nekada razvijen grad i njegov svetski poznati drevni deo. Vojska je protiv pobunjeničkih četvrti koristila burad s eksplozivom, koja su bacana iz helikoptera, izveštavali su sirijska Opservatorije za ljudska prava i aktivisti.
Pobunjenici su odgovarali vatrom raketnih bacača, gađajući gradske četvrti pod kontrolom vlade.
Sanitarni uslovi u pobunjeničkom delu su vremenom postali alramantni, rekli su lekari koji tamo rade.
Od kraja septembra 2015. Rusija je pritekla u pomoć sirijskim vlastima, koje su tada bile u lošoj situaciji. To je pomoglo vlastima u Damasku da povrate teritoriju od pobunjenika, posebno na zapadu grada.
Sirijske vladine snage su 17. jula 2016. prekinule poslednju osu snabdevanja pobunjenika u Alepu, put Kastelo. Od tada su njihovi kvartovi bili pod potpunom opsadom, a stanovnici tog dela grada suočeni s nestašicom svega i rastom cena.
Damask i njegovi ruski saveznici su 22. septembra krenuli u veliku ofanzivu na pobunjenički deo grada. Posle mesec dana zatišja, 15. novembra ponovo je počela kampanja napada iz vazduha, najžešćih u poslednje dve godine.
Zapad govori o zločinu protiv čovečnosti ruskih trupa i sirijske vlasti.
Jedan vojni zvaničnik izjavio je 12. decembra da je operacija u finalnoj fazi, a 15. decembra počele su prve evakuacije iz pobunjeničkih četvrti Alepa.
Poslednji konvoj s pobunjenicima i civilima napustio je istočni Alep 22. decembra uveče, a sirijske vlasti su proglasile da su povratile punu kontrolu nad tim gradom.
U ratu je uništen Alep, jedan od najstarijih gradova na svetu koji je bio nastanjen stalno bar od 4.000. godine pre Nove ere, zahvaljujući svom strateškom položaju između Sredozemlja i Mesopotamije.
Specijalizovan u prerađivačkoj industriji, to je u 19. veku bio drugi po veličini grad čitavog Otomanskog carstva.
Posle napada na vojnu Akademiju u Alepu 1979. pripisanog Muslimanskom bratstvu, sirijske vlasti su zanemarile grad čiji su trgovci podržali pobunu te islamističke grupe. Ali, Alep je ponovo procvetao tokom 1990-ih.
Deo tvrđave koja je upisana u svetsku baštinu Uneska 1986. godine, srušen je u julu 2015. Prethodno je srušen minaret stare džamije i "suk" s radnjama, od kojih su neke stare stotinama godina, delimično je razrušen i izgoreo u požarima. Unesko je 2013. stavilo grad na spisak lokacija svetske baštine u opasnosti.