Izvor: RTS, 01.Feb.2016, 22:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počeli pregovori o Siriji
Specijalni izaslanik UN Stafan de Mistura označio je zvaničan početak razgovora o okončanju građanskog rata u Siriji.
"Zvanično počinjemo pregovore u Ženevi", rekao je De Mistura novinarima u nakon što je održao prvi formalan sastanak i sa glavnom opozicionom grupom (HNC) koja je nakon oklevanja ipak odlučila da učestvuje u razgovorima.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
De Mistura je najavio da će se sutra sastati i sa delegacijom sirijske vlade te da će sutra posle podne pozvati HNC da razmotre aktuelna pitanja.
Rekao je da očekuje da razgovori budu komplikovani i teški, ali da sirijski narod zaslužuje da "vidi nešto konkretno, a ne duge, bolne pregovore", prenosi AFP.
"Prvi neposredan cilj je da obezbedimo da se razgovori nastave i da su svi za stolom", rekao je De Mistura i dodao da se nada da će pregovori "postići nešto" do 11. februara.
De Mistura je naglasio da razume zabrinutost opozicije za humanitarnu situaciju i da bi, ako bi vlada pustila žene i decu zatvorenike, to bio "signal da se nešto dešava".
Portparol HNC Salem el Meslet je nakon sastanka sa izaslanikom UN rekao da će se opozicija priključiti političkom procesu radi okončanja građanskog rata.
El Meslet rekao je da je dobio "pozitivne poruke" od De Misture.
Opoziciona delegacija je insistirala da neće formalno učestvovati u pregovorima sve dok njihovi humanitarni zahtevi ne budu ispunjeni.
Meslet je rekao da HNC čeka da vidi rezultat razgovora De Misture i vladine delegacije sutra.















