Opasnost od džihadista sa Kosova

Izvor: RTS, 08.Sep.2014, 18:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Opasnost od džihadista sa Kosova

Na stotine boraca sa Kosova je otišlo u Irak i Siriju. Na desetine fundamentalista je uhapšeno. Poginulo ih je 16. Jedan samoubica se digao u vazduh u Bagdadu. Jedan od lidera ISIS-a postavlja na društvene mreže snimke sa odsecanjem nečije glave. Šest godina od proglašenja nezavisnosti, Kosovo se pretvorilo u plodno tlo za teroriste, piše italijanski list "Espreso".

Poslednjeg su uhapsili prošle nedelje na aerodromu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u Tirani. Mentor Zejnulahu (24), stanovnik Vitine, bio je spreman da uđe u avion za Istanbul odakle bi kasnije otišao za Siriju, gde bi se priključio džihadistima.

Da bi stigli do onoga ko regrutuje nove borce koriste SMS poruke razmenjene sa odmetnicima Al Nusre, grupe povezane sa Al Kaidom.

Iz Vitine je 5. avgusta na aerodromu u Prištini uhapšen i 16-godišnjak koji je krenuo u istom pravcu.

Tri nedelje ranije u operaciji kosovske policije uhapšeno je 40 lica osumnjičenih da su džihadisti, dok je za još 17 raspisana poternica. Troje je uhapšeno u junu, a 11 u novembru. Najmlađi je rođen 1994, a većina ima manje od 30 godina.

"Izgleda da su srpski zločini i NATO bombe sada samo daleka uspomena. U najmlađoj evropskoj republici koja je proglasila nezavisnost 2008. godine, nova granica je islamski radikalizam. A novi neprijatelj nisu više srpske paravojne formacije kao u vreme OVK – već nevernici. Tako u regionu u kome je islam naučio da živi zajedno sa ostalim religijama i gde je uvek pokazivao svoju tolerantniju stranu – skoro 20 godina od rata koji je doveo do raspadanja etničkog mozaika koji je napravio Tito, fundamentalizam pokazuje da se duboko ukorenio", ocenjuje list.

Kako prema izvorima lista Espreso može da se nabroji, na prostoru Srbije, Albanije, Makedonije, Kosova, Crne Gore i Bosne najmanje 20 terorističkih ćelija je aktivno u regrutovanju i obuci džihadista, što pokazuje i akcija u BiH, koja je rezultirala hapšenjem 16 aktivista koji su radili na regrutovanju uključujući tu i Bilala Bosnića, bivšeg imama Islamskog centra u Kremoni u Italiji, koji se smatra za jednog od vodećih ljudi za regrutaciju u ISIS-u.

Te terorističke ćelije koje finansiraju islamske nevladine organizacije od Saudijske Arabije do Engleske ili do Turske, u nekim slučajevima formirali su bivši borci OVK.

Moguće je da se sve to radi da bi se rat koji se vodi na Srednjem istoku prebacio u Evropu.

Za to vreme vlasti u Prištini pokušavaju da minimalizuju čitavu tu situaciju: Prema rečima predstavnika vlade, u Siriju i Irak su krenula svega 43 dobrovoljca. U te podatke je teško poverovati ako se ima u vidu da ima već 16 žrtava.

Nije slučajno što različiti izvori pominju da među 11.000 stranaca koji se bore u Siriji (među kojima i 2.000 Evropljana) – ima 300-400 Albanaca. Manje-više koliko i Britanaca, ali je velika razlika u tome što Kosovo nema ni dva miliona stanovnika.

Još jedan dokaz za to dolazi i iz ISIS-a: govor kojim je proglasio kalifat preveden je na engleski, francuski, turski, ruski i albanski.

Štaviše, kosovski džihadisti daju i svoj doprinos tom ratu. Blerim Heta, koji je rođen i odrastao u Nemačkoj ali se posle rata vratio na Kosovo, ubio je u martu u samoubilačkom napadu u Bagdadu 52 policajca.

Internetom je svet obišao lik Lavdrima Muhadžerija, koji tvrdi da je komandant "Balkanske brigade".

Pošto je svojim sunarodnicima uputio poziv da se uključe u "sveti rat", on je na video-snimku ISIS-a spalio kosovski pasoš kao "dokument nevernika".

"Ja sam samo musliman" rekao je tada. Malo kasnije je na Fejsbuk postavio snimak sa odsecanjem glave momčiću optuženom da je špijun. Na drugoj fotografiji se vidi kako mobilnim telefonom snima sličan zločin koji je počinio jedan njegov sunarodnik.

A upravo je to i novo u ovoj situaciji: "sveti rat" se vodi i na internetu i to ne samo video-snimcima i pozivima na džihad, već mladi džihadisti koji su tajno regrutovani prezentuju svoje akcije na društvene mreže bez ikakve rezerve.

Zapravo ovo pomaže tajnim službama, jer tako uspevaju da otkriju njihove kontakte.

Ali, sve u svemu, kada se vrate na Kosovo niko ne može da ih pozove na odgovornost. Kosovo i dalje nema nikakav zakon protiv regrutacije terorista ili onih koji ratuju u drugim zemljama.

Nacrt zakona koji predviđa kaznu od pet do petnaest godina zatvora za ovu kategoriju nije usvojen pre prevremenih izbora održanih u junu. 

Ovom paradoksu treba dodati još jedan: i Muhadžeri i Heta su radili u Bondstilu, glavnoj američkoj bazi na Kosovu pod komandom Kfora, misije NATO-a na Kosovu u kojoj je na hiljade vojnika.

A upravo je Uroševac (gde se nalazi Bondstil) – u blizini granice sa Makedonijom – pretvoren u centar za regrutaciju: 11 od 40 džihadista uhapšenih u avgustu dolazi iz Uroševca.

Možda nije slučajno što se u hotelu "Lion" u tom gradu, kako kaže izveštaj srpske tajne službe iz 2003. godine, godinama nalazila islamska nevladina organizacija "Relif", koja je regrutovala decu bez roditelja za izvođenje samoubilačkih atentata.

"Problem dobrovoljaca je zajednički za sve demokratske i razvijene zemlje", rekao je pre nekoliko dana general Salvatore Farina, na svojoj poslednjoj konferenciji za štampu kao komandant Kfora.

Koncentracija terorista na Kosovu je zastrašujuća. Tajne službe je pokrenulo to što je početkom godine jedan agent iz Prištine ubijen u Siriji. A sve se to dešava dok na Kosovu operiše oko pet hiljada vojnika NATO-a, podvlači Espreso.
Pogledaj vesti o: Sirija

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.