Džihadisti na Kosovu (2): Džihadisti u Siriji

Izvor: Vesti-online.com, 22.Sep.2014, 09:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Džihadisti na Kosovu (2): Džihadisti u Siriji

Dalibor Jevtić, ministar za zajednice i povratak u kosovskoj vladi misli, na osnovu onoga što se promoviše kao ideja islamske države od strane radikalnih islamista, da je pojava radikalnog islamizma opasnost za sve one koje takvu ideju ne podržavaju, a posebno za građane drugih veroispovesti.

1. Ratnici za Boga i pare

Na pitanje da li bi Srbi pravoslavci mogli biti potencijalne žrtve napada radikalnih islamista, on kaže da do sada nije dobio informaciju koja govori u >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << prilog tome.

"Ako je ocena onih struktura koje se bave pitanjem bezbednosti takva da na Kosovu postoji opasnost od radikalnog islamizma, onda verujem u takvu procenu nadležnih institucija. O merama nisam relevantan da govorim jer nisam upoznat kao ministar koje su sve mere preduzete, ali ono što jeste potrebno da se na preventivan način spreči širenje ove pojave kao opasnost za čitavo kosovsko društvo" kaže Jevtić.

- Ali, to ne znači da takva opasnost ne postoji i zato nadležni moraju učiniti sve da spreče da do takvog nečeg dođe.

Napadi na Srbe povratnike koji su se u poslednje vreme dešavali naročito u metohijskom kraju, kako ističe, "bili su napadi na imovinu povratnika čiji je glavni motiv, prema oceni Policije Kosova, bio materijalne prirode".

- Nema informacija o tome da je bilo ko od Srba napadnut usled pojave radikalnog islamizma - ističe Jevtić.

Ministar u Vladi Kosova kaže da je prve informacije u vezi postojanja radikalnog islamizma i opasnosti od terorizma na Kosovu dobio jedino putem medija.

Sama činjenica, podvlači on, da je na desetine mladih sa Kosova otišlo da ratuje u Siriji i Iraku je zabrinjavajući.

Dok su hapšenja sa osumnjičenih za terorizam na delu, na sednici Vlade Kosova o tome nije bilo reči.

- Vlada Kosova se nije sastajala često poslednje vreme, tek nekoliko puta, a usled izbora koje smo imali na Kosovu, mi nismo bili u prilici da na ovu temu razgovaramo na tom nivou. Postoji i Savet bezbednosti čiji sam i ja član, međutim mi nismo imali sastanak ovog tela Vlade Kosova od raspisivanja izbora - priznaje Jevtić.

- To govori da opasnost postoji. Tačan broj onih koji su otišli nije mi poznat, ali zabrinjavajuće je to što smo mogli da saznamo putem medija i vidimo užasne slike ubistava počinjenih upravo od strane nekih građana Kosova koji su otišli da se bore na poziv džihadista. Osim preduzimanja svih bezbedonosnih mera potrebno je sprečiti širenje ideje islamskog radikalizma na svim nivoima kosovskog društva. U tom smislu sve nadležne institucije moraju ovde pokazati svu ozbiljnost kako se ne bi suočili sa onim što se dešava u Iraku i Siriji - kaže Jevtić.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.