Izvor: Studio B, 11.Jul.2011, 16:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Talas vrućina zahvatio ceo Balkan
Talas vrućina zahvatio je čitav region Balkana, a stanovništvo, kao i u Srbiji, na razne načine pokušava da pronađe spas od izuzetno visokih temeperatura vazduha.
Grčki nacionalni meteorološki centar saopštio je danas da će temeperatura dostići 39. podeok, a očekuje se da i narednih dana neće biti nekih većih temeperaturnih oscilacija.
Zbog straha od požara državne službe su u stanju pripravnosti.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << />
Jedan šumski požar je već izbio na severu Zakontosa, a prema podacima vatrogasne službe, naseljena mesta nisu ugrožena.
U operaciji gašenja požara učestvuje 18 vatrogasaca u osam vatrogasnih kola, dva aviona i helikopter.
U poslednja 24 časa širom Grčke registrovano je 70 požara, a u ovom trenutku su svi pod kontrolom.
"Tropski talas" zahvatio je i Hrvatsku odnoseći sa sobom i ljudske žrtve - prema pisanju medija u širem rejonu Zadra zadnjih dana zabeleženo osam, a u istočnoj Slavoniji, gde su temperature u proseku najviše, još tri žrtve.
Ekipe hitne pomoći u brojnim mestima imaju više nego dvostruko intervencija nego inače, a građani ih pozivaju zbog vrtoglavice, slabosti i srčanih i neuroloških problema.
Jedna od posledica dugotrajnih vrućina bez padavina su i požari.
Mediji su izvestili o požaru koji se s teritorije Bosne i Hercegovine juče poslepodne proširio na Hrvatsku kod Vrgorca i u kome je, do trenutka kad je lokalizovan, izgorelo stotinak hektara borove šume i gustog žbunja.
Na udaru je i Bosna i Herecegovina, ali prema podacima službe hitne pomoći za sada nema većih problema jer se građani uglavnom pridržavaju uputstava lekara.
U poslednja dva dana temperatura u Republici Srpskoj prelazi 32 stepena.
Tokom dana ulice gradova su uglavnom prazne, a spas se traži na bazenima i pored reka.
Posredstvom ovdašnjih medija građanima se svakodnevno daju upostva da se tokom dana ne izlažu suncu, da uzimaju što više tečnosti.
Vrući talas zahvatio je i Mostar, gde je poslednjih dana zabeležno, doduše na privatnim termometrima, i 40 stepeni.
Slično je i u Crnoj Gori gde je juče bio najtopliji dan u poslednjih 50 godina - u Podgorici i Danilovgradu je izmereno rekordnih 39 stepeni.
I danas se, kao i protekih dana, očekuje pretežno sunčano i vema toplo.
Lekari savetuju veću opreznost tokom vrelih dana- izbegavanje boravka napolju od 11 do 17 sati, kao i uzimanje dosta tečnosti i lagane hrane.
Visoke temperature u Makedoniji, koje se kreću i do 39 stepena na jugu zemlje, osim što su veliki su problem za hronične bolesnike, razlog su i za trovanja hranom. Na Infektivnoj klinici u Skoplju svakoga dana prime po desatak pacijenata zbog trovanja hranom.
Prema lekarima na klinici, radi se o uobičajenoj pojavi tokom leta, jer se hrana brzo kvari, a ljudi nedovoljno paze šta jedu. Oni apeluju da se izbegavaju meso i mlečni proizvodi, da se obroci uglavnom sastoje od voća i povrća i da se unosi velika količina tečnost, pre svega vode.
Povećan je i broj prijava Službi za hitnu pomoć i uglavnom se radi o hroničnim bolesnicima, kojima se, kao i ostalim građanima, preporučuje da nepotrebno ne izlaze na jako sunce.
Iz Upravu za hidrometeorologiju najavljuju da će se ovako toplo vreme, pod uticajem takozvanog afričkog talasa, zadržati do kraja nedelje, sa temperaturama blizu 40 stepeni celzijusa.








