
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Jan.2025, 07:15
UKRAJINSKA KRIZA: Rumunija podigla borbene avione zbog ruskih dronova; Nebenzja: Kijev napao Turski tok po dojavi Britanije i SAD
Rat u Ukrajini – 1.059. dan. Borbe se vode duž cele linije fronta, najteže je u Časovom Jaru. Ruske snage su sve bliže Pokrovsku. Ukrajinci su gađali Harkov i Donjeck. Rumunija podigla dva borbena aviona, primećen dron u oblasti Tulča. Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja izneo je tvrdnju da su Oružane snage Ukrajine napale Turski tok po dojavi Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije.
Ukrajinska vojska saopštila je da je tokom jučerašnjeg >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << dana oborila 34 od 55 ruskih dronova, te da je zarobila 27 ruskih vojnika u Kurskoj oblasti, kao i da je bespilotnim letelicama napala skladište nafte u ruskom regionu Voronjež.
Premijer Velike Britanije Kir Starmer, istovremeno, nenajavljeno je posetio Kijev, gde je sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim potpisao sporazum o 100-godišnjem partnerstvu dve države.
Zelenski je, u međuvremenu, izjavio da postoji mogućnost da se okonča rat ove godine, uz pomoć američke i evropske podrške, ističući da Ukrajina ne vodi tajne pregovore sa Rusijom.
Šef finske vojne obaveštajne službe Peka Turunen, takođe, upozorio je da planirana ruska vojna reforma do 2026. godine, koja uključuje povećanje broja vojnika za 30 odsto, predstavlja pretnju za NATO.
Za to vreme, mađarski ministar za pitanja EU Janoš Boka izjavio je u Briselu da Mađarska još nije odlučila da li će podržati produženje sankcija EU Rusiji, kao i da smatra da bi Unija o tome trebalo da odluči posle konsultacija sa administracijom novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.
- Ukrajinski izaslanik pri UN: Ukrajina želi mir, ali ne "po svaku cenu"
Stalni predstavnik Ukrajine pri UN Serhij Kislica izjavio je danas da se ta zemlja zalaže za okončanje rata sa Rusijom i uspostavljanje pravednog mira, ali da neće prihvatiti koncept "mira po svaku cenu".
- Rumunija: Primećen dron u oblasti Tulča, podignuti borbeni avioni
Nacionalni vazdušni prostor Rumunije povređen je tokom noćnog ruskog napada na Ukrajinu, a zona verovatnog ulaska drona utvrđena je u blizini granice, u jugoistočnom okrugu Tulča, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane u Bukureštu.
- Nebenzja: Kijev napao Turski tok po dojavi SAD i Britanije
Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja izneo je tvrdnju da su Oružane snage Ukrajine napale Turski tok po dojavi Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...