U toku sastanak SB UN o Ukrajini

Izvor: Akter, 29.Avg.2014, 00:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U toku sastanak SB UN o Ukrajini

U Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija u Njujorku u toku je vanredan sastanak o krizi u Ukrajini, posle izveštaja da je Rusija poslala hiljade vojnika kako bi podržala proruske snage na istoku Ukrajine

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun uznemiren je izveštajima o borbama koje se sa istoka Ukrajine šire na jugozapad, a UN nemaju načina da potvrde najnovije izveštaje o ruskoj invaziji, >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << preneo je AP.

Prema tvrdnjama NATO-a, najmanje 1.000 vojnika nalazi se na terenu, kao podrška proruskim snagama, koje se bore protiv vlasti u Kijevu od aprila, dok Rusija insistira da na teritoriji Ukrajine nema njenih vojnika, preneo je AFP.

Vlasti u Kijevu, saopštile su u sredu da je ruska vojska preuzela kontrolu nad ključnim pograničnim gradom Novoazovskom, kao i nad više okolnih sela duž jugoistočnog graničnog pojasa.

Američka ambasadorka u UN Samanta Pauer rekla je na sastanku SB UN da Rusija manipuliše i otvoreno laže.

S druge strane, ruski ambasador Vitalij Čurkin rekao je da Kijev vodi rat protiv sopstvenog naroda.

Podsekretar za politička pitanja u UN Džefri Feltman otvorio je večerašnji sastanak rekavši da najnovija dešavanja u Ukrajini predstavljaju opasnu eskalaciju konflikta, u Ukrajini.

Pauer je rekla da je ovaj sastanak 24. na kojem se pokušava da se obuzda Rusija u njenim agresivnim delima u Ukrajini.

"Na svakom sastanku je poslata jednoglasna poruka - da Rusija zaustavi konflikt. Rusija ne sluša", rekla je Pauer i dodala da su ruske snage duž ukrajinske granice najveće viđene otkako su počele da se tu razmeštaju od kraja maja.

Čurkin je sa svoje strane odbacio tvrdnje o prisustvu ruskih vojnika u Ukrajini.

"Postoje ruski dobrovoljci u istočnim delovima Ukrajine. To niko ne krije", rekao je on. Čurkin je, međutim, postavio pitanje prisustva zapadnih savetnika i upitao od koga ukrajinska vojska dobija oružje.

Čurkin je rekao da želi da "pošalje poruku Vašingtonu - da prestane da se meša u unutrašnje stvari suverenih država".
Pogledaj vesti o: Nju Jork

Nastavak na Akter...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.