Tadić: Srbija neće odustati od evropske budućonosti

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Dec.2011, 18:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Srbija neće odustati od evropske budućonosti

BEOGRAD, -

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas Srbija ne može i ne sme da odustane od evropske budućnosti jer bi svaka drugačija odluka imala teške posledice i istakao da politika "I EU i Kosovo" nije doživela poraz.

"Ta politika nema valjanu alternativu. Nezavisno od toga da li se Evropa suočava sa teškoćama, mi pripadamo Evropi. Uveren sam da ćemo status kandidata dobiti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << neki drugi put", rekao je Tadić u obraćanju javnosti povodom današnje odluke EU da do marta iduće godine odloži davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u Uniji.

Nastaviti dijalog sa Prištinom

Istakao je da će Srbija nastaviti dijalog sa Prištinom, jer problem Kosova mora da se reši.

"I kada bismo odustali od EU, problem Kosova bi ostao i stavljanjem tog problema na led ne bismo ukinuli izazove i učinili bismo život Srba na Kosovu bezbednijim", rekao je Tadić.

Tadić je ponovio da Srbija neće priznati Kosovo ni implicitno ni eksplicitno i istakao da neće odustati od Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, kao što su to od njega tražili stranci.

"Odustajanje od Rezolucije 1244 tražili su svi koji su učestvovali u tehničkim pregovorima sa Prištinom. Neodustajanje od Rezolucije 1244 nije pitanje inata, nego principa da se pronađe realno rešenje za Kosovo", naveo je Tadić.

"Srbija i danas može da pogleda u oči EU jer smo ispunili ono što se od nas tražilo, sve zaključke Evropske komisije, a moje evropske kolege mogu da pitam da li su ispunili ono što su rekli, ali o tome neću da govorim javno", rekao je Tadić.

Nisam razočaran

Dodao je da uopšte nije razočaran odlukom da Srbija danas ne dobije status kanidata.

"Poraz je ne kada posrnete, nego kada ne ustanete. Politiku koju vodim zasnivam na interesima građana. Odluka da danas ne dobijemo status kandidata je vetar u leđa strankama koje ne žele Srbiju u EU i povratak u 90-te godine", rekao je Tadić.

Predsednik Srbije je ponovo zatražio od Srba na severu Kosova da sklone barikade, kao i od predstavnika stranaka na Kosovu da traže od građana povlačenje barikada.

"Tražio sam od građana da se povuku sa barikada na severu Kosova, jer se time ne brani nijedan nacionalni interes i jer su izgubile svaki smisao kada je međunarodna zajednica tražila drugačije rešenje od situacije u julu. Bilo je primedbi da to radim zbog kandidature, evo, danas ponovo tražim da se povuku sa barikada jer se time čuvaju životi", rekao je Tadić.

Naveo je da će Srbija nastaviti dobre odnose sa Nemačkom i da Srbija želi najbolje odnose sa tom značajnom zemljom.

"U politici je najvažnije da nikada ne odustanete, to sam naučio od Vinstona Čerčila, i zato nikada neću odustati od partnerstva sa Nemačkom", rekao je Tadić.

Tadić je čestitao Hrvatskoj i Crnoj Gori napredak u evropskim integracijama.

Odgovarajući na pitanje kako će današnja odluka uticati na tok predstojeće izborne kampanje, Tadić je rekao da su izbori odlična prilika da svako ponovo definiše svoju poziciju prema tim pitanjima ali da on i dalje stoji iza svoje dosadašnje politike.

Predsednik je rekao da bi svako odustajanje od politike zaštite legitimnih nacionalnih interesa, poput onog koji predlažu stranke okupljene oko peticije Preokret, predstavljalo poruku da je Srbija spremna da odustane i od nekog drugog važnog nacionalnog interesa.

Na pitanje šta će Srbija učiniti do marta, kako bi dobila status kandidata, Tadić je rekao da će nastaviti da traga za rešenjima, jer problem Kosova mora da bude rešen. On je naglasio da ima jasnu ideju kako taj problem treba da se reši i da će nastaviti da radi u tom pravcu.

Kacin: Nužan preduslov je normalizovanje odnosa sa Kosovom

Izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas bi odluka Saveta Evrospke unije (EU) da odloži dodeljivanje statusa kandidata Srbiji i datuma za početak pregovora Crnoj Gori trebalo da obavežu lidere te dve zemlje na ubrzanje sprovođenja reformi.

Nužan preduslov bržem napredovanju Srbije ka EU je normalizovanje odnosa sa Kosovom, napomenuo je Kacin u pisanoj izjavi, posle objave odluke Saveta EU za dalje korake u evropskim integracijama Zapadnog Balkana.

Postignuti dogovori sa Prištinom se moraju u potpunosti primeniti kako bi Beograd povratio poljuljani kredibilitet u očima država članica EU i osigurao status kandidata u martu 2012, kao i nesmetani nastavak integracija, izjavio je Kacin.

Prema njegovim rečima, bez postignute pune regionalne stabilnosti i saradnje, nijedna država Zapadnog Balkana nema pristup članstvu u Uniji.

Tu Srbija nije izuzetak, dodao je on.

Kako je naglasio, status kandidata je važan korak napred, koji dobija pun smisao samo ukoliko je brzo praćen otvaranjem pregovora o članstvu u EU.

Zbog toga sadašnja i sve buduće vlade u Beogradu moraju intenzivno da sprovode unutrašnje reforme da bi osigurale otvaranje pregovora u bliskoj budućnosti. Ključna je borba protiv sistemske korupcije i organizovanog kriminala, kao i uspostavljanje vladavine prava, navedeno je u izjavi Kacina.

Evropska budućnost Srbije je realna. Beograd je mora iskoristiti u interesu Srbije i celog Zapadnog Balkana, naveo je Kacin, uz ocenu da bi današnja propuštena šansa trebalo da bude iskustvo koje govori o nužnosti kontinuiranog sprovođenja reformi.

Istovremeno, Kacin je ocenio da je Crna Gora već danas u poziciji da uspešno otvori pregovore o članstvu.

On je rekao da ne sumnja da će do toga i doći u junu 2012.

Kada bude pregovarala o članstvu u EU Crna Gora će postati predvodnik Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova, Albanije i Makedonije, odnosno za sve zemlje susede koje se nalaze u ranijim fazama evropskih integracija.

Crna Gora koja pregovara o članstvu u EU će biti još jedna pobeda Zapadnog Balkana u evropskim integracijama, zaključio je Kacin.
Pogledaj vesti o: Boris Tadić,   Kandidatura Srbije,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.