
Izvor: Vostok.rs, 09.Apr.2020, 09:21
RT: Pompeo tvrdi da sankcije ne sprečavaju pomoć Iranu, dok su SAD blokirale kredit MMF-a od pet milijardi dolara za borbu protiv virusa
Državni sekretar Majk Pompeo rekao je da mnoštvo američkih sankcija ne sprečava humanitarnu pomoć Teheranu, čak iako UN i grupe za zaštitu prava navode da sankcije ozbinjno narušavaju iranski zdravstveni sistem.
„Čuo sam ljude kako govore o sankcijama. Svet bi trebao znati da nema sankcija koje sprečavaju humanitarnu pomoć, sanitetske potrepštine, lekove da idu za Iran“, rekao je Pompeo novinarima na pres konferenciji u Beloj kući, dodavši da su SAD ponudile slanje pomoći, ali da je Iran.
RT: „Duboki nedostatak ljudske pristojnosti“: Oliver Stoun osudio SAD zbog sankcija Iranu i Venecueli tokom pandemijehttps://t.co/ewK9CvWJAT
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) April 7, 2020
Teheran je u više navrata osudio američku kampanju pritiska, a koja efektivno onemogućava bankarske transakcije neophodne za kupovinu vitalnih zaliha u inostranstvu, smatrajući to „istorijskom sramotom“ i „ekonomskim terorizmom“, a što samo usložnjava napore suzbijanja epidemije koja se brzo širi.
Puškov: SAD koriste aktuelnu situaciju da drugim zemljama nametnu sopstvenu politikuhttps://t.co/4h0fe67dgD
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) April 5, 2020
Pompeovo saopštenje je usledilo nakon što je Stejt department protestovao protiv iranskog zahteva za hitnim zajmom od pet milijardi dolara kod Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za borbu protiv koronavirusa, a koji je do sada zarazio preko 64.000 Iranaca i usmrtio gotovo 4.000.
Nakon što se šef Centralne banke Irana, Abdolnaser Hemati obratio MMF-u tražeći hitno potrebna sredstva zbog "široke rasprostranjenosti" Kovid-19 u zemlji, Vašington je protestovao insistirajući da je "protiv dodele bilo kakvog zajma Iranu" i da zemlja ima dovoljno resursa da se sama bori protiv virusa.
Neki od evropskih saveznika Vašingtona zaobišli su američke sankcije i ove nedelje poslali sanitetske potrepštine u Iran. Upitan u vezi s tim, američki predsednik Donald Tramp je rekao da ga isporuke "ne muče", ali je isključio ukidanje ili ublažavanje sankcija.
Nema međunarodne solidarnosti ni u teška vremena: Blokirana ruska rezolucija o ukidanju sankcija za vreme pandemijehttps://t.co/gmHpflKK9N
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) April 3, 2020
Ujedinjene nacije i druga humanitarna tela više puta su pozivala Vašington da ublaži sankcije usled zdravstvene krize, a komesar UN-a za ljudska prava Mišel Bačelet je upozorila da sankcije "sprečavaju medicinske napore" i da mogu da dovedu do "kolapsa" iranskog zdravstvenog sistema.
Prošle nedelje, grupa od 24 bivše visoke diplomate, uključujući četvoro penzionisanih šefova NATO-a, takođe je pozvala SAD da ublaže sankcije protiv Islamske Republike, tvrdeći da bi tako potencijalno mogle spasiti „stotine hiljada života“.
"Američki maksimalni pritisak" kroz sankcije na Iran otežavaju rad iranskog zdravstvenog sistema dok iranska epidemija ulazi u drugi mesec", saopštile su evropske i američke diplomate u nedelju.
Moskva: Sankcije Venecueli u uslovima teške ekonomske situacije i pandemije koronavirusa postaju instrument genocidahttps://t.co/qcY8BgU6zU
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) March 30, 2020
Pandemija ili ne, Vašington je odbio da ublaži politiku prema Iranu ili Venecueli, gde se poslednjih nedelja takođe proširio koronavirus. Ministarstvo finansija SAD uvelo je krajem marta dodatne sankcije za brojne iranske firme, optužujućih ih da pomažu terorizmu, dok je Ministarstvo pravde SAD nedavno podiglo optužnicu protiv venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura za "narko-terorizam", dok je američka mornarica poslala grupu brodova prema obalama Venecuele da bi se suprotstavila "narko-terorizmu".
Izvor: Vostok / RT