J. Joksimović: Sredstva iz fondova EU neće biti manja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Okt.2018, 18:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

J. Joksimović: Sredstva iz fondova EU neće biti manja

Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović predstavila je danas publikaciju ''Vodič za korišćenje EU fondova u Srbiji - IPA 2 (2014-2020)'' na Sajmu knjiga, a na pitanje novinara da li je obišla sajam, na kome je i štand "Velika Srbija" gde lider SRS Vojislav Šešelj predstavlja svoje knjige, ona je rekla da se ničega iz svoje političke >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << prošlosti ne stidi.

"Nisam stigla ništa da obiđem još. Vidim da implicirate na to da sam bila u SRS čiji se štand sada nalazi na Sajmu, a ja sam svoj posao uvek časno i odgovorno radila i ne stidim se ničega", rekla je Joksimović.

Ona je navela da je uvek radila ono što je smatrala da je dobro za Srbiju, te da nikome ništa nije "na nepošten način podmetnula, ni uradila, ni napisala".

"Mislim da sam to svojim radom dokazala, a ako imate bolji argument kojim ćete pokušati da me diskreditujete ja bih volela da čujem, jer ja kritike obožavam", istakla je ona.

Kako kaže, bolje je da se nekim drugima postavlja pitanje šta su radili tokom svoje političke karijere budući da je ona uvek radila "časno i pošteno".

Upitana za sredstva u okviru IPA3 fondova Joksimović je rekla da se mora videti na koji način će ti fondovi biti koncipirani, te da li će sredstva biti opredeljena sektorski ili po državama kandidatima.

Dodaje, da Srbija uveliko učestvuje u tom procesu i daje svoja mišljenja, ali da krajnje odluke ne zavise od nas.

"Važno je da znamo da nam novac stoji na raspolaganju, kao i da moramo da jačamo kapacitete, posebno na lokalu, da ne tražimo sredstva iz budžeta za ono što ne mora da bude finansirano iz budžeta, jer postoje evropski fondovi", objasnila je ona.

Podvlači, da će biti dobro ukoliko novca bude više, ali da je sigurno da ga neće biti manje.

"Treba biti realan, s obzirom na izlazak Velike Britanije iz EU, koja je bila veliki kontributor, ali ti iznosi svakako neće biti manji, što mislim da je najvažnije", rekla je ona dok je Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici dodao da je za naredni ciklus, do 2021. godine, odnosno IPA3, u Evropskoj komisiji predloženo povećanje sredstava za 20 odsto, ali da konačna odluka nije doneta.

EI najbolja razvojna agenda svake države

Joksimović je rekla da su evropske integracije najbolja reformska agenda za svaku zemlju, nezavisno od toga kada će ona postati članica EU i da li će EU do tada pretrpeti određene transformacije.

Joksimović je na Sajmu knjiga gde je predstavila publikaciju ''Vodič za korišćenje EU fondova u Srbiji - IPA 2 (2014-2020)'' navela da će se Srbija, kao ozbiljna i zrela država, prilagoditi promenama kroz koje EU prolazi.

"Do kraja austrijskog predsedavanja mislim da ćemo otvoriti još nekoliko poglavlja za koja smo spremni. U potpunosti smo spremili sedam pregovaračkih pozicija i verujem da ćemo otvoriti najmanje tri poglavlja do kraja ovde godine", rekla je Joksimović i dodala da će to omogućiti da se svaka pojedinačna oblast uređuje "kao što je vlada i obećala građanima".

Publikacije koje su predstavljene treba građanima da približe rad ministarstva i vlade, objašnjava ona, ali i da informišu o tome šta znači status kandidata i šta su obaveze i koristi koje on sa sobom nosi.

Kako kaže, to će doneti bolje razumevanje korišćenja evropskih fondova, ali i formiranje društva koje može da koristi sve prilike koje mu EU daje, kako na republičkom, tako i na nacionalnom nivou.

"Koliko god da energije ulažemo u pregovore sa EU, kako bi postigli standarde o kojima svi pričamo kao o standardima koji su neophodni našoj državi, a nisam sigurna da smo uvek spremni da se ponašamo po tim standardima, toliko isto napora ulažemo mi u ministarstvu i ja kao ministar da pokažemo koliko je važno da koristimo predpristupne fondove. Tako, kada postanemo članica EU za pet, sedam, deset godina bićemo u mogućnosti da koristimo jako velike strukturne i kohezione fondove EU za dobrobit ukupnog razvoja društva", navela je ona.

Kako kaže, razume evroskepticizam, ali tvrdnje da građani neke članice EU žive lošije nego što su živeli pre pristupanja nisu istinite, niti imaju utemeljenje u činjenicama.

"Priče da će nam biti bolje ako nismo u EU jednostavno ne stoje. To pokazuje iskustvo svih onih koji su postali članice, a važan deo toga su evropski fondovi koji služe za smanjivanje nejednakosti evropskih regiona, a to je i naš cilj da smanjimo nejednakosti u regionima u Srbiji", istakla je ona i dodala da je ambicija da svaki okrug i region u Srbiji identifikuje svoj potencijal, razvojnu mogućnost i da "umesto da se zadužujemo i uzimamo kredite koristimo ono što nam je na raspolaganju kroz evropske fondove".

Joksimović kaže da biti ministar za Evropske integracije u Srbiji nije nikada bio lak posao, te da njen posao nije da bude omiljena, ni u Srbiji, ni u Briselu.

"Što ste manje omiljeni i u Srbiji i u Briselu, to znači da bolje radite svoj posao", rekla je ona i pojasnila da se u Briselu treba boriti za zaštitu interesa svoje zemlje i ne prihvatati uvek sve, dok na "domaćem terenu" treba koordinirati procese i govoriti šta je dobro, a šta loše i šta može bolje.

"Biti ministar za evropske integracije nije stvar popularnosti, nego posvećenog rada, vrlo teškog i napornog. Evropske integracije su najbolja reformska agenda za svaku zemlju i to je nezavisno od toga kada ćete postati članica i da li će EU pretrpeti određene transformacije", rekla je ona.

Joksimović je podsetila da je EU ubedljivo najveći donator Srbije, te da se svake godine u našu zemlju kroz bespovratnu pomoć donira 200 miliona evra kroz IPA fondove.

Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici naveo je da su objavljene publikacije veoma korisne i takođe istakao da je EU prvi donor, investitor i trgovinski partner Srbije.

Evropska unija nisu samo fondovi, podvlači on, već i vrednosti poput demokratije, slobode medija, sigurnosti, zaštite životne sredine, slobodnog kretanja...

On je izrazio želju da Srbija održi svoju posvećenost na putu ka EU, te da prođe kroz sve transformativne procese i "oseti sve dobre efekte tog puta".

Ambasador Bugarske u Srbiji Ratko Vlajkov osvrnuo se na mitove vezane za pristupanje EU i poručio građanima Srbije da nema straha od toga da će im identitet biti ugrožen, te da su oni kao članica EU zadržali i ćirilicu i rakiju.

"Sve nacije koje uđu u EU žive bolje i mislim da sve komšije Srbije koje su u EU predstavljaju najbolji primer za to da građani polako, ali stabilno žive sve bolje i bolje", rekao je Vlajkov i dodao da je veliki napredak ostvaren kada je u pitanju Srbija, te ocenio da je ministarstvo za evropske integracije najaktivnije u vladi.
Pogledaj vesti o: Vojislav Šešelj

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Predstavljen "Vodič za korišćenje fondova EU u Srbiji"

Izvor: RTS, 24.Okt.2018

Kako do bespovratnog novca iz evropske kase? Sve o tome piše u "Vodiču za korišćenje fondova EU u Srbiji" koji je Ministarstvo za evropske integracije predstavilo na Sajmu knjiga. Država se uveliko sprema za sledeću tranšu pomoći od 2021. godine, koja će biti veća, ali pravila drugačija. ...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.