
Izvor: Politika, 06.Jun.2014, 20:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Slučajni susret” Putina i Obame
Preokret kome ni Oland nije mogao da se nada. "Vladimir Putin i Barak Obama razgovaraju u dvorcu", Kremlj i Bela kuća su potvrdili informaciju. "Dvojica šefova država su razmenila pogledeo situaciji u Ukrajini, pre svega o krizi na istoku zemlje"
Specijalno za „Politiku”
Pariz – Svečanosti obeležavanja savezničkog iskrcavanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u Normandiji poslužile su kao paravan za diplomatske manevre koji su se vodili u pozadini.
Obeležavanje 70. godišnjice proboja Zapadnog fronta pretvorilo se u neformalni skup o Ukrajini.
Bilateralni susreti organizovani iza kulisa još jednom su pokazali razliku u američkom i evropskom pristupu rešavanju krize, uprkos proklamovanom jedinstvu zapadnih zemalja na skupu G-7 prethodnog dana na kome su zapadni lideri zapretili novim sankcijama Rusiji.
U francuskoj prestonici je u četvrtak uveče prostrujao duh hladnog rata, nakon što je Obama odbio da se sretne sa Putinom, zbog čega je Oland bio primoran da dva puta večera – u restoranu na Šanzelizeu sa američkim predsednikom, a potom u Jelisejskoj palati sa ruskim šefom države.
U toku večere na Šanzelizeu Obama je tražio od domaćina da obustavi prodaju vojnih brodova tipa „mistral” Rusiji, što su Francuzi odbili. „Tradicija je Francuske, kao uostalom i SAD, da poštuje (međunarodne) ugovore”, izjavio je ministar spoljnih poslova Loran Fabijus narednog dana.
O ovom ugovoru je bilo reči i na večeri bis Olanda i Putina. Ruski predsednik je uoči dolaska u Pariz upozorio da bi raskidanje ovog ugovora moglo da ima posledice po vojnu i tehničku saradnju dve zemlje. Putin, koji je u intervjuu za francuske medije ocenio da je američka politika najagresivnija na međunarodnoj sceni, predstavio se kao veliki prijatelj Francuske i podsetio na francuskog predsednika Šarla de Gola koji je „uvek pokušavao da zaštiti francuski suverenitet”.
Još jedno pitanje je bilo predmet razilaženja Olanda i Obame – kazna od 10 milijardi dolara francuskoj banci BNP, koja je optužena da je prekršila američki embargo jer je omogućila dolarske transakcije sa „neprijateljima Sjedinjenih Američkih Država”, poput Kube, Irana i Sudana.
Francuski predsednik je ovu odluku američkog suda ocenio kao „potpuno neproporcionalnu” i tražio od Obame da nešto preduzme, na šta je američki predsednik odgovorio da „nije u tradiciji Sjedinjenih Američkih Država da se mešaju u rad pravosuđa”. Nezadovoljni ovim objašnjenjem francuski predstavnici su poručili da bi, ukoliko se ova kazna sprovede, to moglo da ugrozi sporazum o slobodnoj trgovini o kome pregovaraju SAD i Evropska unija.
Na plažama u Normandiji Oland je poručio da Francuska „nikada neće zaboraviti šta duguje Sjedinjenim Američkim Državama”, ali je prvi put u istoriji obeležavanja dana „D” govorio o civilnim žrtvama za koje su odgovorni i američki vojnici, među kojima je i 3.500 Francuskinja koje su silovali Amerikanci tokom borbi u Normandiji.
„Omaha, Normandija, to su plaže demokratije”, poručio je Obama u svom govoru veteranima.
Nedaleko od mesta na kome se održavala svečanost, nemačka kancelarka Angela Merkel se sastala sa Putinom. „Dva lidera nisu insistirala na razlikama između Moskve i Berlina, već su tražila približavanje oko kompromisnog rešenja za situaciju u Ukrajini”, izjavio je nakon sastanka savetnik ruskog predsednika. Merkelova i Putin su se potom kratko sreli sa Petrom Porošenkom, novoizabranim ukrajinskim predsednikom.
Ovaj susret u dvorcu u kome je organizovan ručak za osamnaest šefova država ticao se „mera za deeskalaciju” sukoba u Ukrajini. Moskva bi mogla da prizna izbor Porošenka za predsednika Ukrajine, požurili su da saopšte iz Jelisejske palate, insistirajući da je do susreta došlo na Olandov predlog. Od njegovih savetnika se čulo i da će se narednih dana razgovarati o obustavljanju vojnih dejstava u Ukrajini.
Tokom ručka, čija je organizacija zahtevala mnogo geopolitičke umešnosti, američki i ruski predsednik su se našli na suprotnim krajevima stola, dok se domaćin okružio britanskom i danskom kraljicom. Elizabeta Druga i Margareta Druga su poslužile kao tampon zona i na zvaničnoj „fotografiji porodice”.
A onda je došlo do preokreta kome ni Oland nije mogao da se nada. „Vladimir Putin i Barak Obama razgovaraju u dvorcu”, objavile su agencije pod oznakom hitno. Prvi korak je napravio ruski predsednik. Nekoliko trenutaka kasnije Kremlj i Bela kuća su potvrdile informaciju. „Dvojica šefova država su razmenila poglede o situaciji u Ukrajini, pre svega o krizi na istoku zemlje”, izjavio je predstavnik ruskog predsednika. Putin i Obama su „insistirali da je neophodno da se što pre zaustavi nasilje i sukobi”, poručeno je iz Kremlja.
Uoči međunarodne ceremonije kamere su uhvatile osmehe američkog i ruskog predsednika nakon što su ugledali svoj lik na ekranu, jedan pored drugog.
Ovaj osmeh je došao kao epilog diplomatskog odmeravanja snaga na plažama Normandije koje je već ušlo u istoriju.
Ana Otašević
objavljeno: 06.06.2014.