Skandalozni protokol i(li) poruke Pariza: Ambasador Francuske u Beogradu moli Vučića i srpski narod za izvinjenje

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Nov.2018, 10:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skandalozni protokol i(li) poruke Pariza: Ambasador Francuske u Beogradu moli Vučića i srpski narod za izvinjenje

Ambasador Francuske u Beogradu Frederik Mondoloni je uputio danas izvinjenje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i srpskom narodu zbog protokola i rasporeda sedenja na svečanosti obeležavanja Dana pobede u Parizu. Sociolog Vladimir Vuletić, je u jutarnjem Dnevniku Javnog servisa Srbije, izjavio da nije bilo slučajno to što je kosovski predsednik Hašim Tači na ceremoniji obeležavanja stogodišnjice od okončanja Prvog svetskog rata u Parizu sedeo odmah iza ključnih učesnika >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u tom ratu, kao i da je to bila neka vrsta političke provokacije kako bi se videlo na koji će način reagovati naša delegacija. Smatra da obeležavanje tako velikog događaja nije prilika da se šalju takvi testovi i političke poruke.

"Sa Srbijom smo veoma bliski. Srbija je u Prvom svetskom ratu izgubila skoro trećinu stanovništva, 62 odsto muške populacije i Francuska to ne zaboravlja", rekao je Mondoloni gostujući na Prvoj.

Kaže da ne zna šta se tačno desilo u Parizu pošto je on juče prisustvovao u Beogradu ceremoniji na Francuskom vojnom groblju.

"Malo sam tužan, jer je trebalo jutros da slavimo našu zajedničku pobedu, uoči najavljene posete francuskog predsednika Srbiji. Ovo je na neki način sve to malo pokvarilo za nas", istakao je Mondoloni.

Dodao je da je reč o nespretnosti koja je, kako je ocenio, za žaljenje.

Na pitanje kako komentariše novinske naslove, poput jednog da se Francuska obrukala zbog toga, Mondoloni je ponovio da je to bila greška i nespretnost za žaljenje.

"I ja čitam novine, to je bila greška za žaljenje i molimo predsednika Vučića i srpski narod za izvinjenje", poručio je Mondoloni.

Raspored sedenja zvanica, šefova država i vlada, na svečanosti u Parizu izazvao je ne malo čuđenje i negodovanje mnogih zvanica, posebno zbog mesta koje je dobio Hašim Tači - odmah iza ruskog predsednika Vladimira Putina.

Greška 'vidljivost slika (na televiziji) koje su šokirale zvaničnike i srpski narod, a realnost...

Na pitanje šta je greška, da li lista zvanica, protokol po abecednom redu i šta znači raspored sedenja po abecednom redu, ambasador Francuske kaže da je greška 'vidljivost slika (na televiziji) koje smo imali i koje su šokirale zvaničnike i srpski narod.

"To su slike, ali realnost je da nije bilo značajnijeg protokolarnog dočeka za Kosovo nego za Srbiju, a kako su se stvari odvijale, Tači je možda bio u fokusu kamera. Treba biti na tom mestu i videti kako se to zaista desilo...", navodi Mondoloni.

Na konstataciju novinara da nije demantovao pojedine medije da je Tačiju prodato mesto na ceremoniji pored predsednika Rusije Vladimira Putina, Mondoloni je rekao da želi da govori o ozbiljnim stvarima i da niko u Srbiji ne veruje u takve stvari.

Na pitanje ko je imao bolje mesto, Tači ili Vučić, Mondoloni kaže da ne meri stvari tako.

U Parizu je padala kiša, u Beogradu je bila divna ceremonija...

"Mislim da je Srbija imala značaj u Prvom svetskom ratu i Francuska tome pridaje veliki značaj. U Prvom svetskom ratu naše bratstvo je po oružju. U Parizu je padala kiša, u Beogradu je bila divna ceremonija i zahvalio bih ministru Dačiću na prisustvu".

Na konstataciju voditelja da se Mondoloni u ime predsednika Emanuela Makrona i Francuske izvinio predsedniku Srbije, ambasador je rekao da sa Srbijom žele da obeleže jako prijateljstvo.

"Makron će doći u posetu početkom decembra, a to je jak gest jer Francuska nije imala posetu predsednika već 17 godina Srbiji. Želimo da radimo sa Srbijom više na ekonomskom planu. Na kulturnom planu želimo da francuski jezik bude prisutniji. Imamo puno stvari koje želimo da radimo", kazao je Mondoloni.

Zahvalio je predsedniku Srbije Vučiću što je došao u Pariz na obeležavanje Dana pobede u Prvom svetskom ratu.

Raspored sedenja zvanica, šefova država i vlada, na svečanosti u Parizu izazvao je ne malo čuđenje i negodovanje mnogih zvanica, posebno zbog mesta koje je dobio Hašim Tači - odmah iza ruskog predsednika Vladimira Putina.

Vuletić: Prva provokacija sa kosovskom zastavom u Nort-Damu nije uspela, onda je ovo bila druga da se vidi da li će emocije prevladati

Vladimir Vuletić je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da je najvažnije što se predsednik Aleksandar Vučić ponašao na racionalan način i onako kako predsednik jedne zemlje i mora da se ponaša – da svoje lične emocije stavi u zagradu, a da ono što jeste važno to je predstavljanje zemlje bude u prvom planu.

"Emocije su sigurno bile onakve kakve pretpostavljam da je većina građana u Srbiji imala dok je gledala to što je imala da vidi, a to je da je iza ključnih učesnika u Prvom svetskom ratu sedi Hašim Tači, predsednik jedne polupriznate države, a sa druge strane jedna od zemalja koja je imala jednu od centralnih uloga u Prvom svetskom ratu negde bude u zapećku", dodao je Vuletić.

Ističe da još uvek ne znamo šta je zapravo razlog toga.

"Šta god da je, u svakom slučaju sve to nije bilo slučajno. Ali, to nije nešto što bi trebalo da bude u fokusu naše pažnje, treba da vidimo šta možemo da izvučemo kao pouke iz toga", naglasio je Vuletić.

Ukazao je da Francuzi nisu imali neku vrstu emotivnog pristupa, ali da možemo razmišljati o tome da je to bila neka vrsta političke provokacije u smislu da se vidi na koji će način reagovati naša delegacija.

Podsetio je da prva provokacija sa kosovskom zastavom koja je bila istaknuta u crkvi Nort-Dam nije uspela.

"Prva nije uspela, onda je ovo bila druga da se vidi da li će emocije prevladati", smatra Vuletić.

Podsetio je da je francuski predsednik Emanuel Makron govorio protiv nacionalzima.

"Mnogi smatraju da u Srbiji dominira nacionalizam, vidimo da se često sada govori o nekakvom fašizmu, i na kraju krajeva vrlo je jasno pokazano da emocije i da sve ono što je emotivno nije u prvom planu", dodao je Vuletić.

"Srbija vrlo racionalno sagledava sve ono što se dešava oko nas i u tom smislu mislim da ovaj test, kakav god da je bio i čemu god da je služio, a svakom slučaju nije služio na čast ni Francuske, jer ovo je ipak jedan veliki događaj stogodišnjica nečega", istakao je Vuletić

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.