
Izvor: B92, 09.Jul.2008, 02:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pariz: Važna šansa za Srbiju i EU
Pariz, Brisel, Strazbur -- Portparol Ministarstva spoljnih poslova Francuske Erik Ševalije rekao da saradnja s Hagom ne mora da znači momentalna hapšenja.
Francuska pozdravlja formiranje proevropske vlade u Srbiji i podržava Beograd u sprovođenju reformi i promena koje su neophodne za ulazak u EU, rekao je Ševalije za Bi-Bi-Si.
"Saradnja s Hagom je proces u kojem Srbija treba da pokaže da u potpunosti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sarađuje i to može da se uradi vrlo brzo. Mi ćemo istovremeno poslati dosta signala jer je ovo vrlo važna šansa i za Srbiju i za Evropu. Te dve stvari mogu da se odvijaju istovremeno: Srbija može vrlo brzo da pokaže da je spremna da u potpunosti sarađuje s Hagom, a mi smo, takođe, spremni da brzo pojačamo saradnju sa Srbijom", rekao je Ševalije.
Francuski političar je kazao i da Haški tribunal treba da proceni da li je Srbija na pravom putu, kao i da je najbitnije da i Srbija i Evropska unija pokažu jasne signale da su spremne za saradnju.
"Važno je da budemo svesni istorijskog trenutka. Setite se kako je Balkan izgledao pre samo 10 godina! Biće to ogroman pozitivan korak, bez obzira na to da li će do njega doći do kraja ove godine, ili početkom sledeće, ili nešto kasnije", rekao je Ševalije.
Ševalije je rekao i da su Evropska unija i Francuska, kao predsedavajuća zemlja, uradili mnogo na zaokretu Srbije ka Evropi, uključujući i liberalizaciju viznog režima, prenela je britanska medijska kuća Bi-Bi-Si.
EP: Podrška integraciji zapadnog Balkana
Vodeće političke grupacije u Evropskom parlamentu su danas, u Strazburu, tokom debate o nacrtu rezolucije koju je predložio nemački poslanik Elmar Brok, pružile podršku nastavku proširenja Evropske unije na zapadni Balkan.
Podršku nastavku tog procesa su, u obraćanju poslanicima, pružili i predstavnik francuskog predsedništva EU, Žan-Pjer Žuje, te evropski komesar za proširenje Oli Ren.
Ren je rekao da je zadovoljan što i EP, nakon Saveta EU prošlog meseca, pruža podršku nastavku proširenja, uprkos problemima s ratifikacijom Lisabonskog sporazuma koji je neophodan da bi bilo koja nova članica mogla da pristupi.
"Proces proširenja nije zaustavljen", izjavio je sa svoje strane Žuje, francuski ministar za Evropu.
Brokov nacrt izveštaja, koji će sutra biti usvojen u EP, ističe jasnu podršku ispunjenju obećanja prema zemljama kandidatima za članstvo.
On, takođe, podseća da je u procesu budućog proširenja neophodno pronaći balans između geostrateških interesa EU i integrativnog kapaciteta Unije.
U nacrtu se podseća da za zemlje bivše Jugoslavije, puna saradnja s Haškim tribunalom ostaje apsolutni preduslov.
Dokument izražava i zadovoljstvo potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, koje vidi kao "dalji korak u konsolidaciji odnosa između ovog regiona i EU".
EP u rezoluciji poziva na ubrzanje pregovora o viznoj liberalizaciji, te pruža podršku jačanju odnosa između zemalja Zapadnog Balkana i EU u oblastima trgovine, energetike, obrazovanja i istraživanja.