Izvor: Politika, 11.Mar.2015, 19:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pariz: Crna Gora nije spremna da uđe u NATO

Podgorica, Pariz – Izjava francuskog predsednika Fransoa Olanda o zaustavljanju širenja NATO-a u ovom trenutku, koja je u crnogorskoj javnosti otvorila pitanje da li je mislio i na državu koja je u procesu pristupanja. Iz njegovog kabineta je pojašnjeno da Crna Gora, kao i ostale zemlje kandidati, ne ispunjavaju uslove za prijem u NATO, prenosi Radio Slobodna Evropa.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << />
Konkretno, Televizija Vijesti je zatražila pojašnjenje Olandove izjave, nakon čega je iz predsednikovog kabineta odgovoreno da nijedna od zemalja koje su kandidati za članstvo, među kojima je Crna Gora, nisu spremne da dobiju pozivnicu za NATO. „Crna Gora, kao što je naznačeno u poslednjem izveštaju NATO-a o napretku, mora da nastavi reforme u oblastima koje se ispituju u okviru godišnjih nacionalnih planova, posebno kada je reč o modernizaciji oružanih snaga i reformi bezbednosnih snaga. Na osnovu zaključaka sa samita u Velsu, kandidatura Crne Gore biće preispitana u poslednjem kvartalu 2015. godine”, navodi se u odgovoru pres-službe francuskog predsednika.

Nacionalni koordinator za NATO Vesko Garčević je, komentarišući saopštenje pres-službe Olandovog kabineta, rekao da tu nema ništa što Crna Gora već nije znala. „Mi osluškujemo i pratimo šta misle naši saveznici iz NATO-a i nastavljamo naše aktivnosti na realizaciji zacrtanih planova kako bi do kraja godine dobili pozivnicu za NATO”, kazao je Garčević „Dnevnim novinama”.

Ukoliko Crna Gora do kraja godine dobije pozivnicu za učlanjenje u NATO, to će biti veliko priznanje, podsticaj i politički i ekonomski i, ono što je najvažnije, time će otvoriti vrata za ulazak u kolektivni sistem bezbednosti – poruka je sa sastanka koji su u Podgorici održali predstavnici vlade, skupštine, lideri partija i ambasadori zemalja članica NATO-a.

Ukoliko pozivnica, međutim, izostane, na sastanku u organizaciji Atlantskog saveta Crne Gore naglašeno je da će NATO ostati dugoročni cilj države, bez obzira na glasove koji se tome protive unutar Crne Gore i van nje.

NATO je, mišljenje je učesnika sastanka, najbolji podsticaj Crnoj Gori da nastavi reforme i stvara društvo u kojem će svi građani i politički lideri, pa čak i oni koji se sada protive učlanjenju, uočiti i uvažiti sve prednosti koje taj savez donosi državi poput Crne Gore.

Tanjug

objavljeno: 11.03.2015.

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.