Nestašica jaja u Francuskoj

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Mar.2012, 11:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nestašica jaja u Francuskoj

PARIZ -

Francuski proizvođači konditorskih proizvoda uputili su poziv za hitnu pomoć, jer je nekoliko farmi zaustavilo proizvodnju jaja pošto nisu uspele da sprovedu pravila EU o dobrobiti živine, a to je dovelo do velikog skoka cena jaja.

Nestašica jaja se dogodila nakon što je EU usvojila propis o gajenju koka nosilja u većim kavezima od prvog januara, što je primoralo više farmi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << koje nisu primenile novo pravilo da privremeno prekinu proizvodnju, prenosi agencija AFP.

Francuskoj sada nedostaje 21 milion jaja nedeljno ili deset odsto ukupne proizvodnje, saopštio je Nacionalni savez proizvođača jaja (SNIPO).

Kao rezultat toga, cene jaja su porasle za 75 odsto u periodu između septembra prošle godine i februara, sa potencijalnim negativnim efektom na cenu peciva i kolača.

"Ova neuravnotežena i značajna situacija bi se mogla nastaviti tokom većeg dela 2012," navodi se u saopštenju ovog saveza.

Podsećamo, zbog ovog su novog propisa Česi nedavno Mađarima i Poljacima vratili 2,7 miliona jaja iz odgoja koji ne ispunjavaju evropske standarde o veličini kaveza.
Pogledaj vesti o: Pariz,   Evropska Unija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.