Lek protiv side na vidiku

Izvor: TvojPortal.com, 23.Jul.2012, 09:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lek protiv side "na vidiku"

Izvor: Novosti
PARIZ - Fransoaz Bar-Sinusi, dobitnica Nobelove nagrade za 2008, koja je učestvovala u otkrivanju HIV virusa kao izazivača side, izjavila je, uoči globalne konferencije o ovoj bolesti, da nakon nekih skorašnjih otkrića smatra da je lek za nju "na vidiku". Bar-Sinusijeva navodi primer pacijenta iz Berlina, koji je izgleda izlečen od side transplantacijom koštane srži što, po njenim rečima "ukazuje da je pronalaženje >> Pročitaj celu vest na sajtu TvojPortal.com << načina da se virus eliminiše iz organizma realna mogućnost", prenosi AFP.


Drugi izvor optimizma je mali procenat obolelih od side - manji od 0,3 odsto - koji ne pokazuju nikakve simptome zaraze, iako nikad nisu bili lečeni.
Tu je i grupa francuskih pacijenata koji su nakon izvesne doze antiretroviralnih medikamenata izgubili sve simptome i sada žive bez lekova.
"Nada postoji...ali nemojte da me pitate za datum zato što to ne znamo", napominje Bar-Sinusijeva.
Ona smatra da bi pandemija side u svetu mogla da bude eliminisana do 2050. godine ukoliko bi bile uklonjene preprerke za opštu dostupnost potrebnih lekova. Te prepreke su najmanje naučne, a mnogo više političke, ekonomske i društvene, ističe Bar-Sinusijeva.
Problem je i dostupnost testiranja na sidu, kao i stigma u vezi sa HIV virusom, koja ometa rano otkrivanje i lečenje.
Očekuje se da oko 25.000 ljudi - uključujući slavne ličnosti, naučnike i zaražene HIV virusom - u američkoj prestonici u nedelju uputi apel za odlučniju globalnu akciju protiv epidemije koja muči svet već tri decenije.
Smrtnost od side i pojava novih infekcija su u opadanju u delovima sveta koje ta bolest najviše pogađa, a broj osoba na terapiji je između 2010. i 2011. povećan za 20 odsto, dostižući osam miliona. To je, međutim, samo polovina onih kojima je potrebno lečenje.
Prema proceni UNAIDS, danas je u svetu 34 miliona ljudi zaraženo HIV virusom, što je više nego ikad ranije. Takođe se procenjuje da je, iz uzroka koji su u vezi sa sidom, od osamdesetih godina prošleg veka, kada se bolest pojavila, širom svetu umrlo oko 30 miliona ljudi.

Nastavak na TvojPortal.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TvojPortal.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TvojPortal.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.