Francusko ne za GMO i Monsanto

Izvor: B92, 07.Mar.2012, 05:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Francusko "ne" za GMO i Monsanto

Pariz -- Francuska će u narednih nekoliko dana ponovo uvesti zabranu uzgoja kukuruza "MON810" američke kompanije Monsanto.

Zabrana stiže taman na vreme da se spreči ovogodišnja sadnja genetski modifikovanih zrna.

Pariz je 2008. zabranio kukuruz tipa "MON810", navodeći kao razlog rizike po životnu sredinu, prenosi Rojters.

Odluku je, kao neopravdanu, prošlog novembra oborio najviši francuski >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sud, nakon čega je vlada u Parizu navela da će se na sve moguće načine boriti da zadrži zabranu.

Francuska, koju sledećeg meseca očekuju predsednički izbori i gde se većina građana glasno protivi genetski modifikovanoj hrani, zatražila je prošlog meseca od Evropske komisije da na teritoriji cele Unije zabrani uzgajanje kukuruza "MON810", jedinog genetski modifikovanog semena dozvoljenog u EU.

Francuski zahtev je upućen na osnovu naučnih saznanja i preporuke Evropske agencije za bezbednost ishrane iz 2011. da uzgoj te vrste kukuruza "predstavlja opasnost po okolinu".

Američki gigant u oblasti biotehnologije Monsanto, koji tvrdi da je njegov genetski modifikovan kukuruz savršeno bezbedan, saopštio je u januaru da od 2012. neće više prodavati "MON810" u Francuskoj.
Pogledaj vesti o: Predsednički izbori

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.