Francuska traži od SAD prestanak prisluškivanja

Izvor: Blic, 21.Okt.2013, 21:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Francuska traži od SAD prestanak prisluškivanja

Francuska je danas od ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Parizu, pozvanog na sastanak u Ministarstvu spoljnih poslova, zatražila da Vašington garantuje da je obustavio neprijavljen nadzor telekomunikacija u Francuskoj, saopštilo je Ministarstvo. Sedište NSA

Ambasadoru Čarlsu Rivkinu je rečeno da je "takva praksa potpuno neprihvatljiva između >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << partnera" i da Francuska "traži garancije da se to više ne radi".

Francuska očekuje konkretan odgovor SAD i najavljuje da će šef njene diplomatije Loran Fabijus to pitanje pokrenuti u sutrašnjem razgovoru sa državnim sekretarom SAD Džonom Kerijem tokom sastanka "Prijatelja Sirije" u Londonu.

Sve države špijuniraju

Bela kuća danas je odbacila kritike Francuske, rekavši da "sve države špijuniraju".

Pošto je pariski list "Mond" jutros objavio da Nacionalna američka agencija za bezbednost (NSA) masovno nadzire, a delom i snima telekomunikacije u Francuskoj, Fabijus je zatražio da se smesta pozove na razgovor američki ambasador u Parizu.

Ambasador je još 1. jula bio pozvan da objasni prva otkrića te aktivnosti NSA.

"Mond" je danas objavio na svom sajtu da je NSA snimila podatke o 70,3 miliona telefonskih razgovora u Francuskoj od 10. decembra 2012. do 8. januara 2013. godine. List se pozvao na Edvarda Snoudena, odbeglog bivšeg saradnika NSA koji se skriva u Rusiji.

Edvard Snouden

Pošto se saznalo za neprijavljeno praćenje, jula je, na zahtev Francuske, formirana radna grupa SAD-EU za zaštitu podataka.

Pariz očekuje da će problem ilegalnog američkog nadzora telekomunikacija razmotriti i EU na samitu 24. i 25. oktobra.

Mond je naveo da NSA ima više metoda prikupljanja podataka, automatski snima razgovore sa određenih telefona u Francuskoj, snimane su i SMS-poruke na osnovu ključnih reči, i sistematski se čuvala istorija poziva sa svakog broja pod nadzorom.

U dokumentima ima dovoljno objašnjenja da se veruje da su na meti prisluškivanja bile kako osobe za koje se veruje da su povezane s terorističkim aktivnostima, kao i pojedinci iz francuskih poslovnih, političkih krugova i iz državne vlasti.

Po dokumentima koje je obelodanio Snouden, slični programi nadzora telekomunikacija su i u Velikoj Britaniji i Nemačkoj.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.