Svet ispustio Južni Sudan

Izvor: Politika, 26.Dec.2013, 13:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svet ispustio Južni Sudan

Svetska banka je još s proleća 2012. upozorila na nestabilnost najmlađe države na svetu

Džuba, Njujork – Uprkos grozničavim naporima međunarodne zajednice da suzbije građanski rat u Južnom Sudanu, unutararmijski sukob u toj zemlji proširio se juče na naftom najbogatiji region Gornjeg Nila, gde pobunjenici tvrde da kontrolišu prestonicu Malakal. U međuvremenu, snage lojalne predsedniku Salvi Kiru povratile su juče kontrolu nad Borom, glavnim gradom >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << strateške pogranične regije Džonglej.

Od navodnog pokušaja državnog udara 15. decembra u garnizonu garde u glavnom gradu Džubi, oružane borbe između pobunjenika lojalnih smenjenom zameniku predsednika Riku Mačaru i snaga lojalnih predsedniku Kiru, danas se vode u šest od 10 regija najmlađe afričke države. Sukob koji ne jenjava nagnao je već više od 100.000 civila u izbeglištvo i odneo preko hiljadu života.

Oružani konflikt u Južnom Sudanu poprimio je juče profil regionalnog sukoba, pošto su ratna avijacija i kopnene snage Ugande podržale dejstva snaga lojalnih Kiru, a Kenija je uputila 1.600 vojnika na teren suseda radi evakuacije svojih državljana.

U međuvremenu, jednoglasnom odlukom Saveta bezbednosti UN u utorak veče, misija plavih šlemova u Južnom Sudanu (oko 7.000 vojnika) dobiće po hitnom postupku pojačanje od oko 5.500 plavih beretki, uglavnom iz sastava misija u DR Kongu, Liberiji, Obali Slonovače i iz regiona Abijei i Darfur u susednom Sudanu. U sastavu pojačanja plavih šlemova u Južni Sudan stići će pet pešadijskih bataljona, tri borbena helikoptera, jedan transportni avion C-130 i tri policijske jedinice UN, prenele su svetske agencije.

Uprkos gotovo dvostrukom povećanju broja plavih šlemova u Južnom Sudanu, generalni sekretar Un Ban Ki Mun skeptičan je u pogledu njenog uspeha.

„Čak i sa dodatnim personalom, nećemo biti u mogućnosti da zaštitimo sve ugrožene civile u Južnom Sudanu”, ocenio je Ban, koji za 15 dana treba da izvesti Savet bezbednosti UN o toku nove misije na afričkom ekvatoru.

Američki državni sekretar Džon Keri objavio je juče da je u tesnom kontaktu sa liderima u regionu istočne Afrike radi što hitnijeg početka dijaloga između političkih rivala u Južnom Sudanu. Nastojanja da se obezbedi susret Salve Kira i Rika Mačara za sada nisu urodili plodom.

Eskalacija sukoba u Južnom Sudanu nagnala je zvanični Vašington da u region pošalje 150 marinaca iz baze u Španije u garnizon u Džibutiju. Kina, glavni uvoznik nafte iz Južnog Sudana, juče je zatražila od sukobljenih strana da prekinu sukob i pristupe pregovorima. Kineske i indijske naftne kompanije koje posluju u Južnom Sudanu juče su počele sa evakuacijom dela zaposlenih sa instalacija u regionu Gornjeg Nila. I misija UN u Južnom Sudanu juče je evakuisala deo civilnog osoblja u susednu Ugandu, istovremeno najavivši pojačanje vojnim postajama u zonama sukoba.

                                                                                         ***

„Svetska banka nikada nije videla zemlju u tako dramatičnoj situaciji kao što je Južni Sudan. Vlada Južnog Sudana donela je šokantnu odluku da prekine proizvodnju nafte, jedinog ekonomskog oslonca zemlje, i time privredu i stanovništvo zemlje dovede na ivici u kolapsa, zloslutno je maja 2012. predviđao Marselo Điuđale, direktor Ekonomskog programa za Afriku Svetske banke. „Ukoliko istraje sa takvom neshvatljivom odlukom, Južni Sudan će potrošiti devizne rezerve u decembru 2013. Razvoj prilika u Južnom Sudanu od tog trenutka je nepredvidiv.”

I jeste nepredvidiv. Najmlađa država na svetu, nastala 2011. odvajanjem od severne Džamahirije Sudan, dospela je na ivicu etnički plemenskog rata koji međunarodna zajednica predvođena UN pokušava da suzbije zbog nesagledivih posledica po region i svetsko tržište nafte. 

Vlast predsednika Salve Kira u Džubi je januara 2012, zbog političkog i trgovinskog spora sa Kartumom, odlučila da prekine izvoz nafte i zemlju veličine Teksasa sa 11 miliona siromašnih stanovnika liši 98 odsto deviznog prihoda.

U zemlji 60 različitih plemena i pre toga je počelo da narasta nezadovoljstvo stanovništva zbog oskudnog privrednog i društvenog razvoja, kao i tenzije sa severom nakon sticanja nezavisnosti.

Tri mirovne misije UN raspoređene su po Južnom Sudanu od 2011 – 7.000 plavih šlemova, 900 policajaca, 409 volontera, 868 stranih i 1.342 domaća aktivista – kako bi pratili zbivanja duž nemirne granice sa severnim susedom.

U međuvremenu su politička trvenja među članovima vlade, milionske pronevere donatorskog novca, previranja unutar armije ili priliv islamskih fundamentalista iz Malija do Darfura izmicali oštrijoj analizi spoljnog sveta.

Tako se desilo da svet danas bude suočen sa novim ratnim žarištem na opasnoj liniji između muslimanskog severa Afrike i hrišćanskog sveta Podsahare koja prolazi teritorijom Južnog Sudana i susedne Centralnoafričke Republike.

Sukob predsednika i njegovog potpredsednika Rika Mačara doveo je do krvavih etničkih obračuna, napada na sedišta UN i ubistva vojnika „plavih šlemova”, napada na naftna postrojenja kineskih, indijskih i malezijskih kompanija, masovnog bega uplašenih civila.

Niz država već je zatvorilo granice prema Južnom Sudanu i Centralnoafričkoj Republici, strahujući od prelivanja sukoba i priliva izbeglica i fundamentalista.

Svetski zvaničnici apeluju da se pređe na mirovne pregovore. Zasad uzalud. Naftom prebogata država je na ivici kolapsa.

Tanja Vujić

objavljeno: 26.12.2013.
Pogledaj vesti o: Nju Jork

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.