Izvor: B92, 06.Jul.2011, 12:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pobunjenici krenuli ka Tripoliju
Tripoli -- Libijski pobunjenici počeli rano ofanzivu protiv snaga lojalnih Moameru Gadafiju koje su stacionirane u Gališu, pedesetak kilometara južno od Tripolija.
"Još ranije smo očekivali početak ofanzive, konačno smo jutros dobili zeleno svetlo od NATO i ofanziva je počela", rekao je jedan >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << član revolucionarnog komiteta.
U regionu Guališa je u toku intenzivna razmena artiljerijske vatre između pobunjenika i Gadafijevih snaga, a tu zonu nadleću i avioni NATO-a, ali ne intervenišu, javlja izveštač AFP.
Libijski pobunjenici najavili su u nedelju da u narednih 48 sati pripremaju veliku ofanzivu kako bi ponovo preuzeli kontrolu nad delovima južno od Tripolija, a posebno stratešku raskrsnicu Bir al-Ganam.
NATO je u subotu saopštio da je intenzivirao bombardovanje zapadnog dela Libije, a prošlog petka je gađao i Bir al-Ganam.
U Libiji su sredinom februara počeli protesti protiv Gadafija koje je on pokušao da uguši, nakon čega je međunarodna koalicija 19. marta, pod mandatom UN, počela bombardovanje. NATO je potom 31. marta preuzeo vođenje te operacije.
Pogledaj vesti o: Moamer Gadafi






