Članstvo u NATO, pa pregovori o imenu

Izvor: RTS, 18.Feb.2009, 21:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Članstvo u NATO, pa pregovori o imenu

Makedonski ambasador u SAD Zoran Jolevski kaže da bi bilo dobro da Makedonija postane članica NATO jer to bi doprinelo boljoj atmosferi u rešavanju spora sa Grčkom oko ustavnog imena. Zvanična Atina bez komentara.

Zvanično Skoplje smatra da bi bilo dobro da Makedonija postane članica NATO na sledećem samitu u aprilu, jer to bi doprinelo boljoj atmosferi u rešavanju spora sa Grčkom oko ustavnog imena, rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je makedonski ambasador u SAD Zoran Jolevski.

Grčka strana nije imala komentar na ovaj predlog, izjavio je Jolevski, koji je i glavni makedonski pregovarač u sporu sa Grčkom.

Jolevski je u intervju za nemački radio Dojče Vele rekao da je taj predlog izneo u Njujorku i posredniku UN u makedonsko-grčkim pregovorima Metjuu Nimicu.

Ambasador Jolevski je rekao da za sada od nove američke administracije nije dobio signal za eventualnu promenu američke politike u odnosu na Makedoniju.

Zoran Jolevski smatra da ni najnoviji dopis grčkog lobija, iza koga su stala i 32 američka kongresmena, a koji je upućen predsedniku SAD Baraku Obami, neće imati ozbiljnije implikacije na američko-makedonske odnose.

Skoplje je pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu pokrenulo spor zbog toga što je Grčka prekršila privremeni sporazum između dve zemlje, blokirajući prijem Makedonije u NATO na samitu Alijanse u Bukureštu, početkom aprila 2008. godine.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.