Završni koncert 11.Gitar Arta

Izvor: S media, 15.Feb.2010, 15:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Završni koncert 11.Gitar Arta

Dodelom nagrada naboljim mladim gitaristima, učesnicima Medjunarodnog takmičenja 11.Gitar Art festivala i svečanim završnim koncertom sinoć je u Kolarčevoj zadužbini zatvoren ovogodišnji Gitar Art festival.

Prema oceni direktora GAF-a Boška Radojkovića, i ovaj jedanaesti praznik gitarskog zvuka u našoj prestonici protekao je u znaku "maksimalne publike".

Tako je na koncertu Paka de Lusije oboren rekord Sava Centra po broju posetilaca a na koncertima u Kolarčevoj >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << zadužbini ljubitelji klasične gitare za jedno veče slušali su i po četiri izvodjača do kasnih ponoćnih sati.

"To govori da festivalsku publiku čine istinski ljubitelji gitare, osnovno je što su nastupali provereni izvodjači, velika gitarska imena koja su počev od interpretacije do novih programa i postavki motivisali publiku da ostane do kraja", izjavio je Tanjugu Radojković.

Tradicionalno na svečanom zatvaranju festivala pre koncerta održana je manifestacija uručenja nagrada najboljim takmičarima. Ove godine bilo je preko 90 takmičara u šest kategorija, najviše u dve najstarije, petoj i šestoj.

Ukupno je dodeljeno 18 nagrada a ceo fond je oko 20 000 evra. Prvu nagradu u najstarijoj kategoriji 1.000 evra, gitaru ručne izrade "Manuel KontrerasI" iz Španije, u vrednosti od 6.000 evra, Savarez poklon paket i koncerte na festivalima Kunstmuzeum Bon 2010, Gitar Art laureati i Gitar Art festival 2011.godine, dobio je mladi gitarista iz Rumunije Edvard Leata.

Prvonagradjeni iz pete kategorije je Pjotr Przedbora iz Poljske, iz četvrte kategorije naš Mihajlo Djordjević, treće Uroš Marković iz Srbije. Pobednik druge kategorije je Belmin Okanović iz Bosne i Hercegovine a prve kategorije naša Marija Grujić.

Nakon uručenja nagrada, pobednica prošlogodišnjeg takmičenja Sabrina Vlaškalić, održala je koncert kao što će to naredne godine kao sastavni deo nagrade uraditi rumunski gitarista Leata.

Za svoj solistički nastup na podijumu Kolarca naša mlada gitaristkinja Vlaškalić, pobednica brojnih domaćih i internacionalnih takmičenja, trenutno student na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Srdjana Tošića, odlučila se da promeni najavljeni program.

Umesto Bahovih i Ginasterinih dela ona je izvela "Prvu fantaziju op.5" Fransoa de Fosa, "Sonatu op.A-22" Joana Manena i Introdukciju i Rondo Dionisia Aguada.

Veoma složen program Vlaškalićeva je izvela muzički nadahnuto i tehnički superiorno uz burne aplauze publike.

Na završnoj večeri 11.GAF nastupio je i gost iz Italije gitarista Paolo Pegoraro, diplomac na Akademiji Čigijana u klasi Oskara Gilje, nagradjivan kao italijanski gitarista godine, pobednik prestižnih takmičenja, klasični gitarista koji redovno nastupa na najvažnijim festivalima u Evropi, SAD, Južnoj Americi, Africi i Aziji.

Osnivač medjunarodno priznate gitarističke škole "Tarega", vrhunski majstor gitare oduševio je brojnu publiku prefinjenim izvodjenjem dela Hoakina Turine, Manuela Marija Ponse i Johana Sebastijana Baha u svojoj transkripciji.

Autorskim koncertom Vojislava Ivanovića sa gostima na kome su izvedena njegova dela za solo gitaru, duo gitara, duo gitara i bandoneon i koncert za gitaru i gudački orkestar, završen je ovogodišnji Gitar Art festival.

Pored već dobro poznatih Kafe komada na programu su bila i Ivanovićeva nova dela, premijerno je izvedena fuga B.A.C.H. za duo gitara i "Engleski koncert za gitaru i orkestar", u kome je svaki od 5 stavova posvećen jednoj pesmi britanskih rok grupa koje su povod za istraživanje zvuka i skrivenog sadržaja.

Ivanovićevu muziku izveli su Levante Gitar Duo (Ivanović i Aleksandra Lazarević), Denis Azabagić,gitara, Aleksandar Nikolić,bandoneon, Zoran Dukić, gitara i gudački orkestar Camerata Serbica sa dirigentom Bojanom Sudjićem.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.