Izvor: Politika, 10.Nov.2014, 23:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Spojili „starke” i opanke

Dejan Petrović sa svojim Big bendom predstaviće 13. novembra publici u Centru „Sava” novi album „Truba libre” i svirati domaće i strane rokenrol pesme

Ako negde čujete melodije poznatih svetskih hitova, isprepletane motivima srpske izvorne muzike, a sve ukomponovano u jednu celinu, znaćete da tu muziku izvodi Dejan Petrović Big bend.

Tako je bilo i na prvom solističkom koncertu u Centru „Sava” pre tri godine pred prepunom salom, tako ćebiti, obećava >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Petrović, i 13. novembra u ovom novobeogradskom zdanju.

– Sviraćemo i domaće i strane rokenrol pesme, dobre i ozbiljne standarde. Nezamislivo je da to trubači mogu, ali baš tako će biti – priča pred novi koncert muzičar koji je publiku širom sveta naprosto „zapalio” gde god da je nastupao.

A nastupao je u Londonu, Torontu, Moskvi, Atini, Milanu, Torinu, Briselu, Pragu, Cirihu, Sofiji, Bukureštu, Ljubljani, Sarajevu i drugim svetskim gradovima. Ali i u Centru „Sava”, beogradskoj areni i hali „Milenijum” u Vršcu, na gradskim trgovima u Negotinu, Kraljevu, Banjaluci, Svilajncu, Paraćinu, a veoma uspešne koncerte održao je i na festivalima u Guča i „Birfestu”. Naravno i na „Egzitu”.

– Na prošlom koncertu u Centru „Sava” publika nas je fantastično primila. Imali smo i goste: Sergeja Trifunovića, Đuleta iz „Van Goga”, Tijanu Dapčević, Skaj Viklera, one iste umetnike koji su nam bili gosti i na ce-deu. Novi nastup ujedno će biti i promocija našeg novog albuma „Truba libre”. Naravno, izvešćemo i stare autorske pesme i poznate rokerske. Biće i gostiju, pevača, plesača, svirača. U ovoj našoj priči napravili smo mali pomak – kaže trubač koji je svojom muzikom i načinom na koji je interpretira naprosto omađijao i ljubitelje narodnjaka i poštovaoce džeza, spojio nespojivo.

– Mi smo spojili starke i opanke. A to nam je i bio cilj. Hteli smo mlađoj generaciji da približimo trubu, a posle nastupa na „Birfestu” i „Egzitu” ubeđeni smo da smo u tome i uspeli – smatra Dejan ne libeći se da prizna kako mnogi zvuk trube ne mogu da slušaju duže od 20 minuta, pa je i to bio razlog zbog čega je sa članovima svog orkestra krenuo u misiju primicanja ovog instrumenta svim generacijama, svim slojevima.

– Kada smo prvi put svirali u Centru „Sava” ljudi nisu mogli da veruju šta Đule, Tijana, Skaj mogu zajedno sa trubom da učine. Dokazali smo da to nije ni kolo, niti vranjanski čoček već da trubački sastav iz „Užičke republike” može mnogo. Zašto kažem „užičke”? Zbog toga jer je velika razlika između trube zapadne i južne Srbije, između Vranja i Zlatibora. Naravno, svaka ima svoj kvalitet i prepoznatljivost – objašnjava Petrović koji je svoj prvi nastup imao kao desetogodišnjak kada je u Užičkoj Požegi svirao na svadbi.

– Iduće godine punim 20 godina staža i 30 godina života. Od desete godine sam počeo da zarađujem. Pokojni otac mi je napravio orkestar od klinaca. Kada je umro nastavio sam porodičnu tradiciju, vodio svoj orkestar dok se njegov raspao. Uporedo sam učio školu, završio elektrotehničku, stigao i da se oženim, dobijem kćerku koja je krenula u osnovnu školu i kojoj se, sada, sve sviđa. I gitara i truba i pevanje. Ali, mala je još – priča naš sagovornik.

Dejan Petrović Big bend često nastupa u inostranstvu i to pred tamošnjom publikom, ne u klubovima srpskih iseljenika.

– Još smo u fazi razvijanja i probijanja. Sviramo strancima koji super reaguju na našu muziku. Kada smo im se približili sa ritmom i zvukom ubacivši u orkestar gitaru, bubanj, perkusije i sve začinili našim motivima bila je to dobitna kombinacija – smatra Petrović.

----------------------------------

Može da se živi od muzike

Da li je očekivao ovakav uspeh pitamo Petrovića koji je u muzički „proboj” krenuo pre osam godina, a on kaže da je na početku sve bilo jedan veliki rizik.

– Ali, bez njega nema ni uspeha. Mnogi su mislili: „Ma, kakva gitara i bubanj sa trubom?!” Nisu bili u pravu. Imali smo ideju. Imali smo viziju – ističe Dejan Petrović i za razliku od mnogih muzičara otvoreno priznaje da od posla kojim se bavi može da zaradi i pristojno živi.

– Ovo nama nije hobi već zanimanje. I može da se živi od muzike, kao i od svakog posla kojim se čovek posveti – smatra Petrović.

S. Čikarić

objavljeno: 11.11.2014.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.