Izvor: Politika, 06.Sep.2015, 22:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Potraga za značenjem reči – uspeh

Keri Lajvgrin, gitarista grupe „Kanzas”, napisao je kompoziciju „Prah na vetru” dok je čitao knjigu poezije američkih starosedelaca

Balade su oduvek bile udarno oružje svakog kantri-rok benda. Tu je, uz upotrebu akustične gitare posebno one sa 12 žica, poenta kompozicije, umesto na ritam, bila jasno stavljena na melodiju i na tekst. Ne čudi stoga što je svaki muzičar, bilo kao solista bilo u okviru grupe, barem u nekom trenutku pribegao kantri-rok baladi, i to ne >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da popuni svoj uobičajen repertoar već, pre svega, da naglasi „intimnu komponentu” svog stvaralaštva. Upravo to je slučaj i sa kompozicijom „Prah na vetru” (Dust In The Wind) američke grupe „Kanzas”, objavljene 16. januara 1978. godine.

„Zatvaram oči tek na trenutak, i taj trenutak je nestao. Svi moji snovi proleću mi pred očima. Radoznalost... Prah na vetru, sve je to samo prah na vetru...”, kreće autor u objašnjavanje sopstvenog viđenja života i svega onoga što ga okružuje.

Gitarista grupe Keri Lajvgrin napisao je ovu kompoziciju dok je čitao knjigu poezije američkih starosedelaca. Pažnju su mu privukli stihovi: „Jer svi smo mi samo – prah na vetru...” Ovo ga je nateralo da se zamisli o istinskim vrednostima materijalnog života i pravom značenju reči – uspeh. Bend je u to vreme bio dobro kotiran kod slušalaca, proizvođača gramofonskih ploča i na radio stanicama, zarađivali su pristojno, ali Keri je upravo u tom trenutku svetske slave shvatio da će kraj njegovom životu doći neminovno. Kao i kod svakog drugog bića, bez obzira na poreklo i životni učinak.

U vreme kada je pisana pesma „Kanzas” su radili na albumu „Tačka bez povratka” ali im je nedostajala jedna kompozicija. Lajvgrin je bio sumnjičav da će se „Prah na vetru” uopšte dopasti njegovim kolegama, pošto nije baš bio u stilu ostalih pesama sa ploče u pripremi. Ipak odsvirao im ju je na akustičnoj gitari i na njegovo čuđenje svi su bili više nego oduševljeni.

Međutim, upravo Lajvgrin nije bio oduševljen idejom da se pesma uvrsti na ploču. Na veliko insistiranje kolega i producenta na kraju je ipak popustio. Bila je to ispravna odluka. Ispostavilo se da je „Prah na vetru” postao najveći hit u karijeri „Kanzasa”. Veliki deo slušalaca takođe se izuzetno emotivno vezao za ovu kompoziciju.

„Ovo je najiskrenija slika života kakvog mi poznajemo. Bez obzira na to da li je reč o muzici ili poeziji”, ocenio je jedan poklonik grupe.

„Čoveka teško pogodi saznanje da sve čime se zanima, ideje koje zastupa i za koje se bori tokom svog života jednoga trenutka postaje samo – prah na vetru. Istorija se neprekidno ponavlja, sa velikim liderima i nacijama koji nastaju i nestaju. Teško je gledati umiranje tolikog broja ljudi ni za šta. I mi ponavljamo tu istoriju svakoga dana. Kada ćemo na kraju shvatiti da smo svi mi samo – prah na vetru”?

Inače, gitarsku liniju Lajvgrin je smislio vežbajući sviranje prstima desne ruke, takozvani fingerpiking. Njegova supruga Vići čula je melodiju, mnogo joj se dopala i podstakla je Lajvgrina da u nju uklopi i tekst. Verovatno nije ni slutila koliko je bila u pravu i kakve će to emocije oživeti u duši njenog životnog saputnika.

Kako kazuju podaci sa snimanja „Praha na vetru”, glavnu liniju svirala su dvojica muzičara, unisono, na običnim gitarama sa šest žica, ali tako što je jedan to radio u standardnom štimu a drugi u takozvanom „nešvilskom”. Tako je i stvoren poseban zvuk koji podseća na zvuk gitare sa dvanaest žica. Ceo zvuk dodatno je obogaćen učešćem violine i viole.

----------------------------------

Prah na vetru

Zatvaram oči tek na trenutak,

I taj trenutak je nestao.

Svi moji snovi proleću mi pred očima.

Radoznalost...

Prah na vetru,

sve je to samo – prah na vetru

Poneka stara pesma, samo kap vode

U beskrajnom moru

Sve što radimo raspada se na zemlji,

Mada odbijamo da to vidimo

Prah na vetru

Svi smo mi samo – prah na vetru

Ipak, nemoj da se uzbuđuješ,

Ništa ne traje večito,

Osim zemlje i neba

Prah na vetru, sve što smo mi

Samo je prah u vetru

Prah na vetru,

Sve je tek prah na vetru

Da, na vetru...

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.