Izvor: Politika, 11.Jun.2014, 23:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Narodni napevi na moderan način
Bilja Krstić i vokalna radionica „Bistrik” u petak u Novoj galeriji RTS-a priređuju koncert sa bogatim programom
Radionica vokalne tradicije „Bistrik” i ove godine je pripremila raznovrstan program sa pesmama različitih oblasti. U Novoj galeriji RTS-a ovi svojevrsni čuvari srpske muzičke tradicije i ovog puta predstaviće publici u petak šta su sve otkrili tumačeći zapisano i kako su naučili i zavoleli narodne napeve kroz moderan pristup.
– Osnovu >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << našeg programa čine pesme iz repertoara orkestra „Bistrik”. To su višeglasne pesme u kojima se osnovna melodija prelama u vokalnim bojama. Vokalni aranžmani tradicionalnih zapisa koje izvodimo ne predstavljaju klasično horsko pevanje. To je zbir vodećeg glasa i pratećih melodijskih linija koje su harmonska osnova napeva, ali na trenutke preuzimaju solističku deonicu.
Bogatstvo svakog napeva je upravo u prepoznavanju njegovog skrivenog višeglasja, u bezbrojnim zvučnim bojama koje autohtoni zapis čine zanimljivim i izazovnim muzičkim materijalom za novu obradu, objašnjava Biljana Krstić.
Za ovu priliku Biljana i članovi njene radionice pripremili su i nekoliko pesama starije i novije vokalne tradicije.
– U pesmama „Karavilje lale” , „Šta se ono zeleni” „Šta s ono čuje na onoj strani”, mladi pevači će pokazati svoj raskošni talenat. Sestre iz Leskovca izvešće staru kosovsku pesmu „Aman vodeničare” po aranžmanu Dimitrija Obradovića, a sestre iz Obrenovca pevaju pesmu „Ima majka tri devojke”. Čućete i prelepo izvođenje pesama „Jano, sevdalino”, „Zlatna pesma majke” „Angeline” kao i veoma zahtevnu gradsku pesmu, aranžiranu u troglasnom stavu, „Dunja i jabuka” i „More na kraj selo Damjan tanec vodi”. Ovu četvoroglasnu pesmu na narodni tekst, sa zanimljivom melodijom koja nosi u sebi arhaične ostatke tonskih nizova, polaznici radionice izvode sa lakoćom i posebnom emocijom, kaže Bilja Krstić.
Koncert će upotpuniti i gost frulaša „Bistrik orkestra” Milinka Ivanovića sa mladim talentovanim frulašima.
S. Č.
objavljeno: 12.06.2014.












