
Izvor: Politika, 11.Jul.2013, 23:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jednogodišnja beba iz Holandije na „Egzitu“
Dobitnik nagrade na konkursu za najbolju fotografiju festivala, posetilac iz Velike Britanije, umesto u vili sa pet zvezdica želeo da bude smešten u kampu
Novi Sad – Nemirno nebo nad Novim Sadom, smena sunca, gromova i pljuskova, nisu smanjili euforiju koja vlada u gradu „Egzita“. I dok je prve noći na Petrovaradinskoj tvrđavi „gorelo“ uz Najla Rodžersa i „Viva voks“, prvo festivalsko buđenje počelo je tek oko 10 sati. Poslednji su se razbuđivali u kampu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << mada se čini da tamo niko i ne spava. Trenutno ima oko 3.200 kampera, a procene su da će ih biti 4.500.
– Najviše kampera je iz regiona, iz Hrvatske i Makedonije, zatim Holandije, Velike Britanije, Grčke, Mađarske, Nemačke. Imamo goste iz SAD, Australije i Novog Zelanda. Zanimljivo je da je ove godine više gostiju iz Skandinavije i takozvanog istočnog bloka. Stigli su i iz Rusije i egzotičnih Južne Koreje i Vijetnama – kaže za „Politiku“ pi-ar kampa Miljena Vučković.
„Egzitov“ kamp je ovoga puta smešten u gradu, pored bazena Spensa i na samo 10 minuta od centra i poznate plaže Štrand. U kampu sve funkcioniše, tuševi i toaleti rade, ima tople vode, pri ruci su sve potrepštine, a već su počela tradicionalna festivalska ukrašavanja: maskiranja trakama, perjem, drečavom šminkom...
– I ranije smo imali decu u kampu, ali sada prvi put imamo bebu od godinu dana, koja je tek prohodala. Njeni roditelji su iz Holandije, smeštaj su prilagodili bebi, u hladu su, na mestu gde nije buka – priča naša sagovornica.
U kampu, kao i u gradu, najviše se može čuti engleski jezik. Svedoci smo da su gosti Novog Sada spremni da nauče i neku lokalnu poštapalicu.
– Di si pošla – kaže nam veseli Stojče iz Makedonije, koga smo zatekli na izlazu iz kampa:
– Sinoć me je tome naučio moj drug iz Novog Sada. Krenuo sam da kupim pice za doručak.
O tome koliko „egzitašima“ znači kamp najbolje govori primer gosta iz Velike Britanije, dobitnika nagrade za najbolju fotografiju na konkursu koji je organizovao festival.
– Prva nagrada je bila smeštaj u vili „Park“ sa pet zvezdica. Prekjuče me je nazvao Kristofer iz Britanije koji je dobio nagradu i zamolio me da je ustupimo nekom drugom jer on želi da bude u kampu sa društvom. Ni sledeći na listi nisu bili zainteresovani za smeštaj u luksuznoj vili – priča Jelena Galetin, pi-ar „Egzita“.
Kamperima ne smetaju ni kiša ni sunce. Oni su navikli na takve uslove jer posećuju slične festivale u svetu. Od ranije je poznato da kamperi tokom dana vole da se sklone u „Arena sinepleks“ u centru grada. Oni tu utočište pronalaze i od sunca, ali i koriste priliku da malo odremaju. Organizatori su dogovorili saradnju sa bioskopom, tako da se uz festivalsku narukvicu dobija popust od 50 dinara. Dan uoči i posle koncerta Snup Doga, mogu u bioskopu besplatno da pogledaju dokumentarac o njemu.
Goste koji se nisu smestili u kampu, na Železničkoj stanici i oko tvrđave i dalje dočekuju Novosađani koji nude smeštaj: noćenje u sobi za po 15 evra, dok se najam stanova kreće od 200 evra. Iako su ugostitelji najavljivali da neće praviti nove cenovnike, i Novosađani primećuju da cene u kafićima u centru grada nisu kao ranije.
– Juče su mi u jednom kafiću u centru grada kafu s mlekom naplatili 150 dinara. To je bar 20 odsto više nego prošle nedelje. I šta sad treba da radim, da zovem inspekciju? – pita se Jelena iz Novog Sada.
Ugostitelji sa kojima smo razgovarali kažu da se novi gosti ne razlikuju mnogo od onih prethodnih godina, osim po tome što troše manje novca, i uglavnom koriste kartice. Najveće gužve se stvaraju ispred restorana brze hrane i picerija. Tokom trajanja festivala, komunalni policajci rade 24 sata. Na meti im je kontrola kako tezgi, letnjih bašti, pultova i frižidera za prodaju, tako i parkiranja na zelenoj površini. Istovremeno, saobraćajni inspektori kontrolišu rad taksi udruženja, da li se pridržavaju standardnih cenovnika.
----------------------------------------------
Kartice umesto kovanica
Umesto „Egzitove“ valute token, od ove godine se koriste plastične kartice. Postoje menjački punktovi na kojima umesto kovanica posetioci dobijaju kartice koje zatim mogu da koriste za kupovinu na tvrđavi. Na svakom šanku se nalaze aparati na kojima može da se proveri stanje na kartici. Točeno pivo i energetska pića koštaju 195 dinara, vino i sokovi po 170, pivo u limenci 250 dinara.
A. Komnenović
objavljeno: 12.07.2013.