Zašto se Zapad uplašio odgovora Moskve (3): Sramotna rezolucija

Izvor: Vesti-online.com, 08.Mar.2017, 04:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto se Zapad uplašio odgovora Moskve (3): Sramotna rezolucija

Zapad već mesecima smišlja kako da doskoči ruskoj medijskoj ofanzivi i po svemu sudeći neće štedeti novca. Nemačka će se pridružiti Velikoj Britaniji u suprostavljanju "lažnim vestima" ruskih medija, najavljeno je iz kabineta novoizabranog šefa nemačke diplomatije Zigmara Gabrijela.

Spremni su da finansiraju radijski i televizijski program na ruskom jeziku u baltičkim zemljama, koje bi naravno obrađivale vesti na drugačiji način od ruskih medija.

Britanci >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << su najavili da će izdvojiti 700 miliona funti kako bi pristupom "meke moći" odbranili svoje saveznike na istoku - Ukrajinu i baltičke zemlje - od ruske propagande.

U glavnom gradu Češke je prošlog meseca počeo sa radom kanal 24/7 iza kojeg stoji SAD, koji će imati program za Rusiju i druge države istočne i centralne Evrope. I, naravno, opet sa ciljem da se građanima otvore oči i uši kako ne bi podlegli moskovskoj propagandi. A ona je takva, da se nekad čak i ne primeti, kako je to primetio direktor Glasa Amerike Džon Lensing.

- Pogledajte samo televiziju Raša tudej u SAD. Ponekad se propaganda maltene i ne primeti, iako na postoji - tvrdi on, žaleći se kako GA dobija i možda deset puta manju sumu novca nego ruski državni mediji. Suma koju GA dobija na godišnjem nivou je 750 miliona dolara.

Kada je Raša tudej tek planirala da se širi na Zapad, 2014. svetski servis BBC je strahovao da će izgubiti informacioni rat od ruske TV stanice.

* Zašto se Zapad uplašio odgovora Moskve (1): Putinove medijske kaćuše

* Zašto se Zapad uplašio odgovora Moskve (2): Ko je smestio Maši i medvedu

Nekadašnji direktor Svetskog servisa BBC Piter Horoks upozoravao je tada ministre u Dauning stritu da razmotre trošenje novca u inostranstvu i da izdvoje više novca za Svetski servis u cilju jače borbe protiv "propagande Moskve koja se širi Evropom". Tada je kriza u Ukrajini bila u centru pažnje i trebalo je preduhitriti Moskvu sa plasmanom njenog viđenja stvari.

Svi su odjednom zabrinuti ali i zatečeni. Marta prošle godine Švedska je optužila Rusiju da vodi "psihološki rat" protiv Švedske, čiji je cilj "manipulacija javnim mnjenjem i vršenje uticaja na donošenje političkih odluka". Instrumenti su, između ostalog, "informativna agencija Sputnjik i televizija Raša tudej (RT)", navedeno je u godišnjem izveštaju Državne bezbednosti Švedske.

Među pitanjima na koje bi Rusija mogla da izvrši uticaj, Šveđani su naveli diskusiju o pridruživanju Švedske NATO-u, i stvaranje nesuglasica sa EU što bi moglo da dovede do ukidanju sankcija Rusiji.

Najviše se obrukao Evropski parlament koji je krajem prošle godine usvojio rezoluciju, doduše neobavezujuću, u kojoj se islamski fundamentalizam izjednačava sa ruskom propagandom i svrstava kao najveća pretnja po bezbednost EU!

Mediji koji su decenijama prisutni u drugim državama kao što su Radio Slobodna Evropa i Glas Amerike finansiraju SAD. Glas Amerike je osnovan za vreme rata 1942, a u posthladnoratovskom periodu je preuzeo ulogu "širenja istinitih informacija" za narode pod komunističkim režimima, RSE je osnovana još 1950, kao medijsko sredstvo Zapada protiv tadašnjeg SSSR. Nekada velika imperijalna sila Velika Britanija je preko svog javnog servisa BBC takođe decenijama vršila medijski uticaj, ali je finansijska kriza 2011. dovela do gašenja njihove redakcije na srpskom. Nemački Dojče vele još emituje vesti na srpskom.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.