Zapad preti Moskvi zbog Ukrajine

Izvor: B92, 04.Mar.2015, 09:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zapad preti Moskvi zbog Ukrajine

Barak Obama, Fransoa Oland i Angela Merkel obećali su "jaku reakciju" Zapada u slučaju "velike povrede" primirja na pobunjenom proruskom istoku Ukrajine.

Oni su pozvali na jačanje uloge OEBS u nadgledanju primirja.

Taj stav je dogovoren u telefonskim razgovorima u ponedeljak i utorak francuskih i američkih predsednika i nemačke kancelarke, kao i s britanskim premijerom Dejvidom Kameronom, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << italijanskim Mateom Rencijem i s predsednikom Evropskog Saveta Donaldom Tuskom, saopšteno je prošle noći u Parizu.

Lideri su izrazili nadu da će sporvođenje sporazuma iz Minska biti uspešno i potpuno, složivši se da će uzblažavanje dosadašnjih snakcija biti povezano sa potpunim sprovođenjem sporazuma, navedneo je u saopštenju Bele kuće, preneo je Rojters

Iako Rusija nije poimence pomenuta, pretnja o oštrom odgovoru na kršenje primirja je jasno upućena njoj, jer Kijev i Zapad tvrde da ona naoružava pobunjenike i raspoređuje regularne snage u Ukrajini, što Moskva žestoko negira.

Međutim, izgleda da saopštenje Jelisejske palate znači i da u neposrednoj budućnosti neće biti novih sankcija protiv Rusije.

Šest lidera je zatražilo i "jačanje kapaciteta Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OEBS)" da bi se osiguralo poštovanje prekida vatre i povlačenje teškog naoružanja s linije fronta, saopštio je Pariz.

Ranije u utorak, ukrajinski predsednik je potvrdio da su se Berlin, Pariz i Moskva sporazumeli o raspoređivanju posmatrača OEBS na najkritičnijim mestima u zoni jedanaestomesečnog sukoba, tokom kojeg je poginulo više od 6.000 ljudi.

Dok izgleda da je, uprkos sporadičnim sukobima, zapadnjacima laknulo zbog relativnog mira u istočnoj Ukrajini poslednjih nekoliko dana, predsednik Porošenko je upozorio na prerani "optimizam".

"Niti ima opšteg i trajnog prekida vatre pobunjenika, niti potpunog povlačenja njihovog teškog naoružanja", rekao je on u utorak u telefonskom razgovoru s predsednikom Evropskog saveta.

Uz to se američki general Martin Dempsi založio da SAD oružjem snabdeju Ukrajinu u okviru NATO-a jer, kako je rekao u Odboru Senata američkog Kongresa za oružane smage, "Putinov krajnji cilj je da razbije NATO".
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini,   Barak Obama,   Pariz

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Zapad zapretio Moskvi ako bude značajne povrede primirja

Izvor: RTS, 04.Mar.2015

Barak Obama, Fransoa Oland i Angela Merkel obećali su "snažnu reakciju" Zapada u slučaju "velike povrede" primirja na pobunjenom proruskom istoku Ukrajina i pozvali na jačanje uloge OEBS u nadgledanju primirja. . Stav je...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.