U Rigi marširalo 2.500 SS-legionara

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Mar.2011, 21:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Rigi marširalo 2.500 SS-legionara

RIGA, MOSKVA -

Blizu 2.500 letonskih veterana koji su se u Drugom svetskom ratu borili na strani nacističke Nemačke, kao i njihovih pristalica, marširalo je danas povodom Dana SS-legionara u glavnom gradu Letonije, Rigi, javile su novinske agencije, ističući da je marš protekao bez incidenata.

Agencija Frans pres navodi da su noseći letonske zastave veterani Letonske legije "Vafen SS" i njihove pristalice - >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << uključujući neke članove letonskog parlamenta, došli na gradski Spomenik slobode i položili cveće na "taj ključni simbol bitke za nezavisnost od Moskve". Prenoseći tvrdnju veterana da nisu bili nacisti "već da su branili svoju malu zemlju od Sovjeta", francuska agencija je navela da su bile prisutne jake policijske snage, kao i da su protestovali i njihovi protivnici.

Ruska agencija RIA Novosti navela je da su se nedaleko okupili antifašisti i nosili transparente "Ne fašizmu", "Nirnberg" i spiskove sa streljanima u konc-logorima u Letoniji, kao i da su, dok su SS-veterani polagali cveće na spomenik, pustili legendarnu Sedmu ("Lenjingradsku") simfoniju Dmitrija Šostakoviča, simbol sovjetskog otpora fašizmu. Letonska SS-legija koja se borila protiv Crvene armije, bila je formirana od dve divizije i u njoj je bilo ukupno 150.000 ljudi, navodi ruska agencija.

Itar-Tas je preneo izjavu letonskog predsednika Valdisa Zatlersa da je u Letoniji zakonom zabranjena propaganda ideologija, uključujući nacizam.

"Ukoliko bi postojao makar jedan signal da je u vreme korišćenja slobode izražavanja i okupljanja propagirana zabranjena ideologija, usledila bi vrlo oštra reakcija države", rekao je Zatlers, komentarišući marš veterana Letonske legije.

Ruska državna agencija je prenela i izjavu zamenika predsednika Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume (donjeg doma parlamenta) Leonida Sluckog da bi sve zemlje Evropske unije trebalo da osude nezvanično praznovanje sećanja na legiju "Vafen SS", a da bi Brisel trebalo da preduzme mere protiv letonskih vlasti zbog marševa bivših legionara.

"Vreme je da se prekine sa zatvaranjem očiju na te revanšističke pojave, da se ukine politika dvostrukih standarda", rekao je Slucki, dodajući da "Evropski parlament ima snage i vremena da se, između ostalog, bavi razmatranjem unutrašnjih pitanja Rusije" a da u isto vreme "ćuti pri otvorenoj demonstraciji neuvažavanja sećanja na veterane Drugog svetskog rata".

Pritom je dodao da takva pozicija Rige prema bivšim nacistima "neće biti faktor jačanja bilateralnih veza sa Rusijom".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.