Srpski pronalazač napravio ciglu koja pluta na vodi

Izvor: Blic, 28.Mar.2012, 07:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srpski pronalazač napravio ciglu koja pluta na vodi

U Srbiji se već dve godine proizvode građevinske ploče, cigle i blokovi koji plutaju po vodi i ne gore u požaru više od tri sata, a pritom imaju do dva i po puta bolje termičke karakteristike od uslova koji su propisani . Tvorac ovog izuma je Milan Dević (60) iz Beograda. Milan Dević je za izum nagrađen na sajmu u Moskvi

Kako piše list "24 sata", prošle nedelje Dević je dobio „Zlatnog Arhimeda”, najveće priznanje na Međunarodnom sajmu inovacija, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pronalazaštva i novih tehnologija u Moskvi na kojem je učestvovalo više od 1.500 izlagača iz istočne i srednje Evrope i cele Azije. Milan je ovom pronalasku posvetio život, a tajnu zanata samo donekle otkriva.

- Simprolit je najjeftiniji ekološki sistem gradnje u koji je ugrađeno više od 50 pronalazaka i četiri robne marke zaštićene patentom. Sastoji se od kuglice stiropora koja je obložena sa šest aditiva i vibracijom povezana sa cementom - kaže Dević, vlasnik firme „Simprolit” koja proizvodi ovaj građevinski materijal u Belegišu, a sarađuje sa brojnim firmama u Rusiji i Gruziji.

Simprolit se već uveliko koristi u gradnji stambenih objekata i u Beogradu, a ovim materijalom su obnovljeni tramvajski i pešački most na Autokomandi.

Opširnije o revolucionarnom građevinskom materijalu možete pročitati na sajtu "24 sata".

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.