Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Jul.2011, 14:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sin Aleksandra Solženjicina poziva Ruse
MOSKVA -
Sin Aleksandra Solženjicina, koji je pre tri godine odlučio da nastavi rad svoga oca, pozvao je Ruse da se ujedine kako bi poboljšali situaciju u Rusiji, piše danas list Vedomosti.
Na jednoj tribini u Moskvi, Ermolaj Solženjicin je opisao hronične boljke Rusije, osudio negativne vrednosti, uključujući i novac, i pozvao na razvoj civilnog društva.
Ermolaj Složenjicin, koji je šef biroa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u Moskvi udruženja Makinsi (MacKinsey), rekao je da je Rusija na "50. i 60. mestu u svetu u oblasti kvaliteta života".
"Neki statistički podaci su zastrašujući - na petom smo mestu po smrtnosti, na prvom po broju abortusa, šesti po broju samoubistava i drugi po konzumiranju alkohola", rekao je on i dodao da odgovornost ne snose samo vlasti, već i samo društvo.
Prema njegovim rečima, Rusiji nedostaju "ljudi društveno aktivni". On je kritikovao "ekstremnu pasivnost i paternalizam" koje vladaju Rusijom.
"Apatija, želja za odlazak iz zemlje i bezvoljne kritike nas koče da napredujemo", rekao je sin autora dela "Arhipelag Gulag", u kojem se optužuje sovjetski sistem za propast i smrt nekoliko miliona ljudi.
Ermolaj Solženjicin savetovao je Rusima da "nađu rešenje i sprovedu ga odmah bez prelaska preko Moskve", kao i da ne daju i ne primaju mito i da ukazuju na dela korupcije.
To je prvi javni nastup te vrste sina poznatog ruskog pisca.
Aleksandar Solženjicin, dobitnik Nobelove nagrade za književnost, i poznat po književnom otporu sovjetskom totalitarizmu, preminuo je u avgustu 2008. godine. Bio je i veliki kritičar potrošačkog društva.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Sin Aleksandra Solženjicina poziva Ruse na jedinstvo
Izvor: Nezavisne Novine, 15.Jul.2011
MOSKVA - Sin Aleksandra Solženjicina, koji je prije tri godine odlučio da nastavi rad svoga oca, pozvao je Ruse da se ujedine kako bi poboljšali situaciju u Rusiji, piše danas list Vedomosti.





