Rusi u petak pripajaju Krim

Izvor: Blic, 17.Mar.2014, 08:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rusi u petak pripajaju Krim

Rusi na Krimu glasali su juče o prvom koraku ka prelasku ukrajinskog poluostrva pod vlast Moskve. Potvrda treba da usledi u ruskoj Državnoj dumi.

Dok je na Krimu trajalo glasanje, ruski predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa Angelom Merkel, nemačkom kancelarkom, i poručio joj da je referendum u skladu sa međunarodnim pravom, a “posebno sa članom 1 povelje koji određuje princip jednakosti i samoopredeljenja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << naroda”.

- Rusija će poštovati izbor građana Krima - rekao je Putin i iskoristio poziv Merkelovoj da izrazi zabrinutost zbog tenzija na jugoistoku Ukrajine, koje su po njegovom mišljenju izazvale radikalne grupe uz saučesništvo vlasti u Kijevu.

U saopštenju iz Putinovog kabineta nije pomenuto šta je Merkelova odgovorila u vezi sa referendumom na Krimu, s obzirom na to da je protekle nedelje navodno poručila da Rusiji ne treba dozvoliti da se tek tako izvuče nakon aneksije Krima.

Štefan Zajbert, portparol kancelarke, kaže da je ona poručila Putinu da bi u Ukrajinu trebalo poslati više posmatrača OEBS-a, što je Putin pozdravio. Arsenij Jacenjuk, ukrajinski premijer je, inače, zatražio da posmatrači OEBS-a budu hitno poslati i na Krim.

Međutim, sudeći prema izveštavanju zapadnih medija o referendumu, deluje kao da su se SAD i saveznici već pomirili sa aneksijom o kojoj će Ruska duma moći da odlučuje već u petak, 21. marta. Bela kuća je juče ipak saopštila da će se Rusija, ukoliko Vladimir Putin ne popusti po pitanju Krima, suočiti sa sankcijama Zapada, ne precizirajući kojim.

Prema mišljenju “Vašington posta”, Krim će Putinu biti utešna nagrada, jer će izgubiti ostatak Ukrajine.

“Fajnenšel tajms” je tekst o izjašnjavanju na poluostrvu koje je od 1954. pod kontrolom Ukrajine naslovio sa “Krim glasa o ponovnom ulasku u sastav Rusije”.

- Idemo kući. Vraćamo se našim korenima - kazao je dopisniku ovog lista Valentin Belousov (72), penzioner iz Simferopolja, koji je glasao za pripajanje Rusiji.

U Sevastopolju, sedištu ruske Crnomorske flote, Igor Kavalenko, pripadnik proruskih snaga, pratio je pažljivo dok su na desetine porodica, mladih i penzionera hrlili na glasačko mesto u osnovnoj školi.

- Ovo je pravi praznik - rekao je Kavalenko.

Od oko dva miliona stanovnika Krima, skoro 60 odsto čine Rusi, pa je izlaznost bila očekivano velika.

Primirje do 21. marta

Sergej Gajduk, komandant ukrajinske Ratne mornarice, i Sergej Šojgu (na slici), ruski ministar odbrane, juče su dogovorili primirje na Krimu do 21. marta, kada je i sednica Dume. To je objavio Igor Tenjuh, vršilac dužnosti ukrajinskog ministra odbrane.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.