Rusi spremni i da rade na Mesecu

Izvor: B92, 22.Jan.2012, 20:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rusi spremni i da rade na Mesecu

Moskva -- Ruski naučnici će se nastaniti na Mesecu, uskoro će tamo biti stvorena naseljena stanica, a u perpsektivi će se graditi i fabrike.

Zbog toga će do 2020. godine lansirana dva aparata za sletanje Luna-Resurs i Luna-Glob.

To je saopštio šef Roskosmosa Vladimir Popovkin. Za jedno 20 godina će ljudi moći da idu na godišnji odmor na Mesec - uvereni su eksperti.

"Ljudi će moći da žive >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na površini Meseca, tamo nema opasne po čoveka kosmičke radijacije, a gravitacija je srazmerna onoj, na koju su se navikli stanovnici Zemlje. Baza na Mesecu je potrebna radi strateških ciljeva”, kaže savetnik predsednika raketno-kosmičke korporacije (RKK) Aleksandar Aleksandrov.

"Stvaranje stanice na Mesecu će postati tehnički moguće u trećoj deceniji. Prvo će se na Mesecu nastaniti naučnici, koji će proučavati njene fizičke, biološke i geološke osobine. Postepeno će se na satelitu razvijati neophodna infrastruktura za život, između ostalog, i turistička. Čovečanstvo u početku nije imalo opširne planove osvajanja Meseca, međutim, kada su na satelitu otkrili dokaze postojanja vode, naučnici su promenili odnos prema toj nebeskoj sferi”, kaže šef laboratorije Instituta kosmičkih istraživanja RAN Igor Mitrofanov.

"Baza na Mesecu je strateški zadatak stanovnika Zemlje. Antarktik smo počeli da istražujemo od bozičnih logora, tako ćemo proučavati i planete, dolazeći tamo u kraćem periodu. Onda ćemo graditi neku infrastrukturu. To je korisno za stanovnike Zemlje".

Baza na Mesecu će omogućiti razrađivanje i probe novih kosmičkih sistema za letove na Mars i druge planete, astronomi će moći da bolje istraže Sunce i zvezde.

Kasnije će čovečanstvo industrijski osvajati Zemljin satelit. Tamo će se vaditi korisne rude, graditi različite fabrike, a glavno – kosmodrom odakle će se lansirati kosmički aparati u najudaljenije delove Vasione.

Za sada naučnici razrađuju programe osvajanja satelita Zemlje, preduzimači dobro zarađuju na prodaji mesečeve površine. Svako, ko želi, može da kupi parcelu na površini Meseca za svega 7.500 dolara.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Rusi spremni da žive i rade na Mesecu

Izvor: Vesti-online.com, 22.Jan.2012

Ruski naučnici će se nastaniti na Mesecu, uskoro će tamo biti stvorena naseljena stanica. Zbog toga će do 2020. godine lansirana dva aparata za sletanje Luna-Resurs i Luna-Glob. To je saopštio šef Roskosmosa Vladimir Popovkin. Za jedno 20 godina će ljudi moći da idu na godišnji odmor na Mesec,...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.