Moskva ne želi Beograd u NATO

Izvor: Vesti-online.com, 19.Nov.2013, 14:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Moskva ne želi Beograd u NATO"

Rusiji je simbolički važno da Srbija ostane jedina zemlja na Balkanu koja nije članica NATO jer bi taj primer mogla da koristi u pregovorima sa Gruzijom i Ukrajinom, ali izgradnja Južnog toka nije uslov Srbiji da prekine odnose sa zapadnom alijansom, ocenjuje u intervjuu za "Vesti" Aleksandar Fatić, direktor Centra za bezbednosne studije.

Aleksandar Fatić, direktor Centra za bezbednosne studije
>> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com <<
Šta su prednosti, a šta mane vojnog sporazuma Srbije i Rusije?

- Treba najpre videti kako će se ta saradnja konkretno sprovoditi. U pitanju je sporazum strateške prirode, ali pojam strategije je širok i zavisi od vizije partnera. Srpska vojska je ustrojena po NATO standardu, a koristiće ruske avione.

 

Da li je to spojivo?

- Jeste. Ruski MiG-ovi 31 nove generacije su mnogo bolji od američkih aviona slične klase i njihova nabavka je jedan od najboljih ne samo odbrambenih, nego i ekonomskih poteza srpskih vlasti.

Da li će i na koji način Južni tok biti balast Srbiji u odnosu na saradnju sa NATO?

- Ključno pitanje koje će opredeliti odnos građana Srbije prema Južnom toku i energetskoj saradnji sa Rusijom biće cena prirodnog gasa. Ta cena je danas nedopustivo visoka, mnogo viša nego u Nemačkoj.

 

Loš imidž

U sporenjima oko Srbijagasa, Rusija staje na jednu stranu?

- Mislim da je loše to što se Rusija meša u situaciju sa Srbijagasom. To je jako loše za imidž Rusije u Srbiji. To nije mudar diplomatski potez. Vrlo je teško od ministarke Mihajlović napraviti nepopularnog ministra u Srbiji. Ako je to cilj ovih ruskih poteza, smatram da to nije dobar cilj.

A koliko je izgradnjom Južnog toka Srbija "spasena" od NATO integracija?

- Južni tok gasovoda predstavlja vitalni element ruske energetske, ali i bezbednosne politike prema Evropi. Ipak, on nije direktno povezan s njihovom politikom protiv daljeg širenja NATO. Ali, Rusiji je simbolički važno da Srbija ostane jedina zemlja na Balkanu koja nije članica zapadne Alijanse jer bi taj primer mogla da koristi u diplomatskim naporima da uveri neke druge zemlje, poput Gruzije ili Ukrajine, da ne uđu u NATO.

 

Slažete li se sa ocenom da se Srbija nanovo podelila, ali sada na "rusofile" i "evropejce"?

- Čini mi se da je podela na "rusofile" i "atlantiste", a ne evropejce. Rusija se, uostalom, ne protivi srpskim težnjama da se priključi EU, mada je to neizvesan projekt šta god Srbija uradila. Srbija je već sad uradila više nego Rumunija i Bugarska zajedno, pa su opet ove dve zemlje članice EU, a Srbija još nije.
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.