Moskva: Razgrabljene akcije Alrose

Izvor: B92, 28.Okt.2013, 16:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Moskva: Razgrabljene akcije Alrose

Moskva -- Ruski proizvođač dijamanata Alrosa prodao je 16 odsto akcija za 1,3 milijarde dolara u okviru najveće inicijalne javne ponude (IPO) u istoriji Moskovske berze.

Stranci su bili kupci 80 odsto akcija, a zemnik ruskog premijera Igor Šuvalov rekao je da su najveći investicioni fondovi Openhajmer i Lazard kupili više od dva odsto akcija svaki.

Osim njih, prema njegovim rečima, u kupovini je aktivno učešće >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uzeo Ruski fond direktnih investicija (RFPI) koji je uspeo da privuče niz inostranih investitora.

U kompaniji koja upravlja fondovima Openhajmer imaju iskustva sa ulaganjem u sektor dobijanja dijamanata. Do avgusta 2012. porodica Openhajmer posedovala je 40 odsto akcija korporacije De Beers, glavnog Alrosinog konkurenta.

Paket je prodat kompaniji Anglo Amerikan, ali fondovi grupe Openhajmer ostali su manjinski vlasnici.

Fondovi Lazard tradicionalno u svojim portfoliima imaju hartije Gasproma, Lukoila i Sberbanke, preneo je Itar tas.

Sedam odsto akcija od prodatog paketa akcija Alrose pripadale su Rosimušćestvu (Federalnoj agenciji za upravljanje državnom imovinom), a još sedam odsto vladi Jakutije. Dva odsto je prodala kiparska ofšor kompanija Vargan holding limited.

Posle trgovanja udeo Rusije u Alrosi je smanjen sa 50,92, na 43,9, a Jakutije sa 32 na 25 odsto plus jedna akcija. Količina akcija u slobodnoj prodaji porašće sa devet na 23 odsto.

U okviru inicijalne javne ponude cena je bila 35 rubalja (1,1 dolar) po akciji. Kapitalizacija je na osnovu toga dostigla 257,7 milijardi rubalja (8,1 milijardi dolara), što odgovara aktuelnoj berzanskoj kotaciji.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Razgrabljene akcije Alrosa na najvećoj IPO u istoriji Moskovske berze

Izvor: GdeInvestirati.com, 28.Okt.2013

MOSCOW - Ruski proizvođač dijamanata Alrosa prodao je 16 odsto akcija za 1,3 milijarde dolara u okviru najveće inicijalne javne ponude (IPO) u istoriji Moskovske berze. Read More..

Nastavak na GdeInvestirati.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.