Moskva: Preimenovanje BJR Makedonije u skladu sa spolja nametnutim procesom uvlačenja zemlje u NATO

Izvor: Vostok.rs, 15.Jan.2019, 10:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Moskva: Preimenovanje BJR Makedonije u skladu sa spolja nametnutim procesom uvlačenja zemlje u NATO

Moskva smatra da bi pitanje preimenovanje BJR Makedonije trebalo razmotriti u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, navodi se u komentaru Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
„Stav Rusije o problemu imena makedonske države ostaje nepromenjen: održivo rešenje mora da se nađe bez spoljnog pritiska, spoljnog nametanja rokova i uslova i oslanjanjem na široku javnu podršku — i u Republici Makedoniji i u Grčkoj — i isključivo u pravnim okvirima. Polazimo od činjenice da bi to pitanje trebalo da razmotri Savet bezbednosti UN u skladu sa Članom 3 Rezolucije 845 Saveta bezbednosti UN“, saopštilo je Ministarstvo. Moskva smatra da je preimenovanje BJR Makedonije u skladu sa spolja nametnutim procesom uvlačenja Skoplja u NATO, dodaje se u saopštenju. „Nastavlja se spolja nametnuti proces veštačkog prekrajanja državnog imena sa ciljem prisilnog uvlačenja Skoplja u NATO. To je u suprotnosti sa makedonskim zakonom. Stav predsednika Republike Makedonije i mišljenje većine njenog stanovništva koji odbacuju Prespanski sporazum se ignorišu“, ističe se u dokumentu. Ministarstvo je ukazalo da aktuelni protesti u Skoplju i drugim makedonskim gradovima pokazuju duboku polarizaciju društva. „Očigledno je da takav način rešavanja pitanja od nacionalnog značaja za budućnost jedne zemlje nije odraz volje njenog naroda i ne može da posluži kao sredstvo za dugoročno rešavanje problema imenovanja države“, dodaje Ministarstvo.  Grčka i Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija potpisale su 17. juna na obali Prespanskog jezera sporazum po kojem je Republika Makedonija preimenovana u Republiku Severnu Makedoniju. Prespanski sporazum rešava dugogodišnji spor o imenu Makedonije i otvara Skoplju put ka NATO-u i Evropskoj uniji. Međutim, dogovor su kritikovali mnogi u obe zemlje. Pre nekoliko dana Parlament u Skoplju odobrio je amandmane na Ustav, koje je zahtevala Atina. Sada sporazum treba da ratifikuje Parlament Grčke.
Pogledaj vesti o: NATO,   Grčka

Nastavak na Vostok.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.