Incko ponovo u igri

Izvor: RTS, 05.Mar.2009, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Incko ponovo "u igri"

Austrijski diplomata Valentin Incko ponovo kandidat za novog visokog međunarodnog predstavnika u BiH. Pre imenovanja, odlazi na konsultacije u Moskvu i Vašington.

Evropski kandidat za novog visokog međunarodnog predstavnika u BiH, austrijski diplomata Valentin Incko ponovo je u igri za naslednika Miroslava Lajčaka, tvrdi "Dnevni avaz".

Incko, koga su SAD u prvi mah odbile, u dodatnim konsultacijama bi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << mogao da dobije podršku Vašingtona, uz određene uslove, piše sarajevski list.

Prema nezvaničnim informacijama, stav Vašingtona ublažen je nakon što su visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana i američka državna sekretarka Hilari Klinton imali direktne razgovore u kojima je Solana izneo stav da je EU izabrala kandidata o kojem postoji čvrsta saglasnost u Uniji, naveo je "Avaz".

Incko je juče u Briselu razgovarao sa zvaničnicima EU o svom angažmanu, dodajući da bi dalji tvrd stav SAD za Solanu je bilo loš scenario, pa je tražio da Incko ostane glavni izbor za novog specijalnog predstavnika EU i visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

Tome je umnogome doprinela činjenica da bi nova procedura izbora kandidata uzela dosta vremena, ali i to što je dodatnim razgovorima postignuta saglasnost i EU i SAD o tome da još nema govora o zatvaranju Kancelarije visokog predstavnika (OHR).

No, Solana je morao da prihvati da Vašington postavi svoje uslove i njih iznese direktno Incku. Zbog toga će austrijski diplomata ovih dana otputovati u Vašington na konsultacije u Stejt departmentu.

Sličan zahtev postavila mu je i Rusija, pa će Incko pre nego što dobije punu podršku za Lajčakovog naslednika, morati otputovati i u Moskvu, naveo je sarajevski list.

Od novog visokog predstavnika, prema tvrdnjama "Avaza", biće zatraženo da bonska ovlašćenja ne zaboravi i da bude relevantniji učesnik i posrednik u ustavnim promenama koje bi morale da budu okončane pre nego što OHR konačno bude zatvoren.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.