Haos na aerodromima u Moskvi

Izvor: Studio B, 28.Dec.2010, 12:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Haos na aerodromima u Moskvi

Na moskovskim aerodromima Domodedovo i Šeremetjevo već treći dan vlada kolaps, zbog čega je tužilaštvo počelo proveru rada oba aerodroma i aviokompanija.

"Pripadnici tužilaštva su već na aerodromima. Provera je usmerena na osiguranje prava putnika", kazao je moskovski tužilac za nadzor vazdušnog transporta Jevgenij Pospelov.

Aerodrom Domodedovo ostao je u nedelju ujutru bez struje, zbog ledene kiše koja je prethodno padala i izazvala havarije na mreži. >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << Aerodromske službe su tek u ponedeljak ujutru uključile generatore i delimično osvetlile zgradu.

Uprava aerodroma je sinoć pozvala federalne službe da joj pomognu u snabdevanju električnom energijom i organizovanjem transporta.

Na aerodromu Šeremetjevo do haosa je došlo zato što su službe nacionalne aviokompanije Aeroflot, koja se jedina bavi odleđivanjem aviona na tom aerodromu, ostale bez sredstva kojim se polivaju avioni.

Prednost u odleđivanju imali su avioni stranih aviokompanija, pa su letovi Aeroflota ili otkazivani, ili su avioni poleteli sa ogromnim kašnjenjem.

Još ima nekih koji od nedelje ili ponedeljka čekaju na poletanje.

Prema podacima Asocijacije turističkih operatora Rusije, kašnjenja aviona pogodila su više od 20.000 putnika, a samo na Šeremetjevu na poletanje čeka sedam hiljada ljudi.

Na oba aerodroma putnici čekaju već drugi ili treći dan svoje letove, bez informacije nadležnih službi ili aviokompanija kada mogu očekivati poletanje. Nervoza i haos dovode i do tuča, zbog čega su u obe aerodromske zgrade prisutne specijalne snage.

U aerodromskim čekaonicama na Domodedovu nema dovoljno vazduha pošto ventilacija ne radi, pa je mnogim putnicima, među kojima je dosta dece i starijih, pozlilo zbog čega je intervenisala hitna pomoć, prenosi Interfaks.

Po rečima jedne putnice, aviokompanije ne snabdevaju putnike hranom i vodom, a nemaju gde ni da se odmore pa su prinuđeni da lezei po podu. "Putnici su toliko ljuti da predstavnici aviokompanija idu u pratnji obezbeđenja", kaže ona.

Pored mnogih nevolja, putnici ne mogu da nađu ni svoj prtljag, pošto su koferi i torbe sa svih letova bačeni na zajednicki transporter. S druge strane, u prodavnicama i kafeima na aerodromu naglo su skočile cene hrane i pića, pa je flaša vode 10 puta skuplja nego uobičajeno.

Predstavnica jednog od vodećih ruskih avioprevoznika Transaero saopstila je da je ta kompanija "da bi smanjila napetost" putnika, bila prinuđena da započne registraciju na pojedine letove i propuštala putnike na dalju kontrolu, iako se nije znalo kada će avioni poleteti.

Putnici koji su već prošli registraciju i zaglavili se u daljoj proceduri protestovali su lupajući korpama za odeću i obuću o metalne detektore.

Novinar NTV koji se kao putnik našao na aerodromu Šeremetjevo i već 24 sata čeka svoj let, naveo je da nezadovoljni putnici često blokiraju izlaze, kabine za pregled pasoša, protestuju.

On je naveo da je "prava sreća" slučajno naći mesto gde se putnicima dele hrana i voda, jer o tome nema nikakvih obaveštenja.

Hiljade ljudi ne mogu da dođu do informacija o svojim letovima, nema nikakvih obaveštenja, niti se predstavnici aviokompanija pojavljuju, kazao je on.

Ljudi su besni i zbog toga što aerodromske vlasti saopštavaju informacije koje uopšte ne odgovaraju situaciji na aerodromu.

Zbog haosa na oba moskovska aerodoma, noćas se uključila i Federalna služba za vazduszni saobracjaj, koja je obećala da će se situacija normalizovati za dva-tri dana.

Šef te zlužbe Aleksandar Neradko naveo je da je krizni štab napravio nove rasporede letova i da će ograničiti dolazak novih aviona, dok se na aerodromima ne raščisti situacija.

Po njegovim rečima, sa Domodedova narednih 24 sata treba da poleti 350 aviona, među kojima je 100 koji je trebalo da odlete u ponedeljak ili u nedelju.

Oko 40.000 ljudi u Podmoskovlju i dalje bez struje

Oko 40.000 ljudi u Moskovskoj oblasti već treći dan je bez struje, grejanja i vode, nakon ledene kiše koja je tamo padala tokom vikenda. Električne energije nema u 258 naselja, u kojima živi skoro 40.000 ljudi, i gde ima 14 socijalno značajnih objekata, saopštilo je Ministarstvo za vanredne situacije Rusije.

Ministarstvo navodi da bi sve instalacije trebalo da budu popravljene tokom dana, ukoliko se ne pogoršaju vremenski uslovi.

U Moskvi i okolini je ovog jutra oko minus pet stepeni Celzijusovih, bez vetra, ali je tokom noći pao manji sneg. To bi moglo da oteža drveće koje je ionako pod slojem leda, pa postoji bojazan od novih padova stabala na kablove i novih havarija.

Ledena kiša, koja je Podmoskovlju donela nevolje, padala je u noći između subote i nedelje.

Nastavak na Studio B...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.