Da li je Irinej demantovao Irineja

Izvor: Politika, 19.Jul.2013, 14:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je Irinej demantovao Irineja

Šta je rekao poglavar SPC, što su izveštači iz Moskve i novinari u Beogradu interpretirali kao kritiku vlasti u Beogradu

Oštro intoniran demanti patrijarha srpskog Irineja, u kojem negira agencijske izveštaje iz Moskve, da je, prilikom susreta sa patrijarhom moskovskim i cele Rusije Kirilom Drugim, izrekao kritike i optužbe na račun državnog rukovodstva >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Srbije, izazvale su popriličnu nedoumicu u javnosti. Šta je to rekao poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC), što su izveštači iz Moskve i novinari u Beogradu interpretirali kao kritiku vlasti u Beogradu, o pitanju „kosovske politike”?

Ako se čita sajt SPC i saopštenje o susretu dva patrijarha, onda patrijarh Irinej zaista nije rekao ništa protiv vlasti u Beogradu, pa bi, po toj logici i demanti imao svoje opravdanje. Na sajtu SPC nema ni izjave Kirila Drugog, u kojoj on takođe komentariše politiku zvaničnog Beograda prema Kosovu.

Ali, ako se čita saopštenje objavljeno na zvaničnom sajtu Ruske pravoslavne crkve o istom događaju, primećuje se značajna razlika.

Zvaničan sajt Ruske pravoslavne crkve je izjave dvojice patrijarha, koje su očigledno sporne za kabinet patrijarha Irineja, objavio ne samo kao deo izveštaja u pisanoj formi već i kao video-zapis. Upravo su ti citati ocenjeni kao kritika vlasti u Srbiji, pa se postavlja pitanje – zašto je kabinet patrijarha Irineja njihovim izostavljanjem sa sajta SPC, lišio javnost mogućnosti da sama procenjuje i ocenjuje njihov sadržaj.

Da li je, takođe, ovim demantijem, patrijarh zapravo demantovao samoga sebe, da bi, u ovoj nesvakidašnjoj zbrci na linijama između Moskve i Beograda, njegovi najbliži saradnici dodatno zapetljali stvar, „skraćujući” izveštaj.  

Jer, patrijarh Irinej je zaista rekao da je „naše sadašnje rukovodstvo pod priličnim uticajem Zapada”, mada se, čitajući sajt Ruske pravoslavne crkve, ta izjava može prevesti i ovako: „...da rukovodstvo naše zemlje sada trpi uticaj sa Zapada”, uz konstataciju patrijarha Irineja „da SPC ulaže ogromne napore da svest onih koji su na vlasti bude povezana sa Rusijom i Ruskom pravoslavnom crkvom”.

Na sajtu Ruske crkve, objavljena je i izjava Kirila Drugog, uz interpretaciju pisca saopštenja:

– Izrazivši sopstvenu solidarnost sa kosovskom pozicijom patrijarha Irineja, Svetog arhijerejskog Sabora i Sinoda SPC, patrijarh Kiril je podvukao: „Mi sa žaljenjem konstatujemo da političkom rukovodstvu Srbije danas nedostaje takva principijelnost i smatramo da bi ono moralo da čuje glas SPC, a ne da ga ignoriše, pogotovo ne javno. Smatramo da modele rešavanja situacije na Kosovu i Metohiji treba promišljati tako da svaki mogući model podrazumeva čvrste garancije opstanka srpske zajednice i svetinja SPC…” – piše na sajtu Ruske crkve.

Iz krugova bliskih srpskoj Crkvi, smatraju da se SPC sada nalazi u vrlo neprijatnoj situaciji, jer se negira nešto što je dostupno svakome na zvaničnom sajtu Ruske crkve (www.patriarchia.ru).

– U delu SPC ovaj slučaj izaziva nelagodu i nepotrebno stavlja crkveno-državne odnose u centar pažnje – napominje naš sagovornik, kojem, kako je rekao, ne deluje baš rodoljubivo da se kritikuje vlast svoje zemlje u inostranstvu.

– Ne verujem da bi se ruski patrijarh usudio da to učini – smatra sagovornik „Politike”. 

Prema njegovim rečima, posle demantija iz kabineta patrijarha, učinjena je mnogo veća šteta za SPC, jer će i u javnosti i kod vlasti, to izazvati čuđenje.

Da se „nije dogodio” demanti, po zlatnom medijskom pravilu, vest iz Moskve bi već danas bila bajata. Zašto bi se, uostalom, patrijarh pravdao i zašto bi mu bilo ko branio da kritikuje svoju vlast?

Ovako se čini da je patrijarh najpre nepotrebno izleteo sa koloseka „dobre diplomatske prakse”, koja podrazumeva da se van granica ne ocenjuje vlast svoje zemlje. Potom se patrijarh Irinej predomislio, pa pokušao da „sakrije” svoje izjave. Tekst demantija stigao je u redakciju „Politike” sa dve imejl adrese: Eparhije bačke i iz patrijarhovog kabineta. S obzirom na to da se u Moskvi, u pratnji patrijarha Irineja, nalazi i portparol SPC Irinej bački, upitali smo službenika eparhije bačke – da li je tekst demantija napisao episkop Irinej, što bi onda moglo da znači da je „Irinej demantovao Irineja”. Međutim, službenik eparhije bačke je to negirao, objašnjavajući da je demanti napisan u patrijarhovom kabinetu uz podsećanje da Irinej bački nije član tog kabineta.  

I, podrazumeva se, dakle, da su za sve krivi – mediji.

----------------------------------------------------

Nedostupna delegacija

Šef kabineta patrijarha Irineja episkop remezijanski Andrej, boravi u Belgiji i nije želeo da komentariše izjave dvojice patrijarha. Pokušali smo da kontaktiramo sa nekoliko članova delegacije koja se nalazi u patrijarhovoj pratnji, ali su njihovi mobilni telefoni bili nedostupni. 

Aleksandar Apostolovski

objavljeno: 19.07.2013.

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.