Muškarac oskrnavio ikonu Crna Madona

Izvor: Mondo, 09.Dec.2012, 21:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Muškarac oskrnavio ikonu "Crna Madona"

Poljska policija privela je danas muškarca koji je bacio kantu boje na čuvenu "Crnu Madonu" od Jasne Gore, ikonu Device Marije, za koju se veruje da je čudotvorna.

Zahvaljujući zaštitnom staklu, ikona nije oštećena, ali je ovaj događaj šokirao većinski katoličku javnost Poljske, koja veruje da ona ima posebne moći.

Čuvari u manastiru u gradu Čestohova, u kojem se ikona nalazi, brzo su obuzdali muškarca i predali ga policiji, saopštila je portparolka lokalne >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << policije Joana Lazar.

Za sada se ne zna zašto je čovek gađao ikonu niti da li je kanta s bojom bila otvorena, prenele su agencije.

Manastir u kojem se nalazi "Crna Madona" postao je nacionalni ponos, pošto su Poljaci uspeli da ga odbrane od švedske vojske u 17. veku.

Prema legendi, ikonu koja prikazuje Isusa i Mariju, naslikao je sv. Luka, na stolnjaku koji je napravio sam Isus, a zahvaljujući njenoj moći, strana vojska je oterana.

Svakog avgusta, hiljade Poljaka kreće na duhovno putovanje do manastira, prema tradiciji koja datira iz 1711. godine, kada je epidemija kuge desetkovala stanovništvo Varšave.

Kada je epidemija iznenada prestala, bratstvo vitezova krenulo je iz Varsave u manastir, da se zahvali "Crnoj Madoni".

Lider poljskog sindikata "Solidarnost" Leh Valensa sklonio je manastiru u Čestohovu diplomu Nobelove nagrade za mir iz 1983. godine, kako bi je sačuvao od tadašnjih komunističkih vlasti koje su je smatrale delom "zapadnjačke zavere".

(Tanjug Foto wikipedia.org)

Nastavak na Mondo...



Povezane vesti

Muškarac poprskao bojom čuvenu ikonu "Crna Madona"

Izvor: Blic, 09.Dec.2012

Poljska policija privela je danas muškarca koji je bacio kantu boje na čuvenu "Crnu Madonu" od Jasne Gore, ikonu Device Marije, za koju se veruje da je čudotvorna...Zahvaljujući zaštitnom staklu, ikona nije oštećena, ali je ovaj događaj šokirao većinski katoličku javnost Poljske, koja veruje...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.