Nafta pojeftinila na 88 dolara

Izvor: S media, 24.Jan.2011, 17:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nafta pojeftinila na 88 dolara

Sirova nafta je na berzi u NJujorku danas pojeftinila na nešto iznad 88 dolara za barel usled jačanja američke valute, pada berzanskih indeksa i očekivanja da će Kina preduzeti nove mere za "hladjenje" svoje privrede.

Cena američke "lake" nafte za terminsku isporuku u martu je na NJujorškoj robnoj berzi pala za 77 centi na 88,34 dolara za barel, dok je istovremeno evropska "brent" nafta na Medjunarodnoj berzi petroleja u Londonu poskupela za 21 cent na 97,81 >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << dolar za barel, prenela je agencija AP.

Najvažnija energetska sirovina je pojeftinila sa nivoa od 93 dolara za barel prošle sedmice nakon što su ekonomski indikatori iz Kine pokazali da se privredni rast te zemlje u četvrtom kvartalu 2010. ubrzao, dok je inflacija ostala visoka.

Ulagači su zabrinuti da bi zvanični Peking mogao da preduzme nove mere da uspori rast, čime će se smanjiti tražnja "tečnog zlata" u tom najvećem svetskom potrošaču energenata.

Analitičari upozoravaju da bi uporno visoka cena nafte mogla da rezultuje padom apetita za tom sirovinom.

"Ponovo je prisutan rizik da će rast cene sirovina biti loš po same sirovine. Budući da je ekonomski oporavak i dalje krhak, teško da će se ponoviti značajni trend poskupljenja nafte iz 2008, ali je cena blizu 100 dolara za barel, što bi trebalo da izazove otpor potrošača", navodi se u izveštaju konsultantske firme "KBC enerdži ikonomiks".

Tanjug

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.