Izvor: Nezavisne Novine, 28.Maj.2015, 09:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
London formulisao pitanje za referendum o članstvu u EU
LONDON - Britanski glasači će na referendumu o članstvu u Evropskoj uniji, koji treba da bude održan u naredne dvije godine, odgovarati na pitanje - da li Velika Britanija treba da ostane članica EU, saopštila je danas vlada u Londonu.
Ukoliko žele da Britanija ostane u Evropskoj uniji, glasači će morati da zaokruže "da", prenio je Rojters.
Analitičari ističu da je važno kako je postavljeno >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << pitanje na listiću, jer će sada pristalice članstva u EU moći da se promovišu kao kampanja "za", što im omogućuje da se prikazuju u nešto pozitivnijem svetlu od kampanje "protiv".
Tekst referendumskog pitanja je dio prijedloga zakona, za koji je britanski premijer Dejvid Kameron izjavio kako se nada da će biti usvojen u parlamentu za "veoma kratko vrijeme".
Kraljica Elizabeta druga je juče, izlažući zakonodavni plan novoizabrane vlade u parlamentu, objavila da će Velika Britanija do kraja 2017. održati referendum o članstvu u Evropskoj uniji.
"Zakon će biti donet kako bi se obezbijedio referendum o članstvu u Evropskoj uniji prije kraja 2017", rekla je britanska kraljica u tradicionalnom govoru na početku rada parlamenta, prenele su agencije.
"Moja vlada će pregovarati odnos Ujedinjenog kraljevstva sa Evropskom unijom i težiti reformi Evropske unije za dobrobit svih država članica", navela je kraljica.
Britanski premijer Dejvid Kameron, čija je Konzervativna partija osvojila pobjedu na izborima održanim u maju, planira da do kraja 2017, raspiše referendum o članstvu u EU i, kako je rekao, do tada preispita ulogu svoje zemlje u Uniji.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
Nastavak na Nezavisne Novine...
Šta će značiti britansko "da" i "ne"?
Izvor: OkRadio.rs, 28.Maj.2015
Britanski glasači će na referendumu o članstvu u EU, koji treba da bude održan u naredne dve godine, odgovarati na pitanje - da li VB treba da ostane u EU. Ukoliko žele da Britanija ostane u Evropskoj uniji, glasači će morati da zaokruže "da", preneo je Rojters. Analitičari ističu da je...










