
Izvor: eKlinika.rs, 22.Apr.2025, 19:01
Laboratorijski uzgojeni zubi mogu da postanu prirodna alternativa plombama
Laboratorijski uzgojeni zubi mogli bi da zamene plombe, otkrivaju naučnici sa King’s College London čije istraživanje nudi potencijalni način za i prirodnu alternativu i popravku zuba. Dok nekim životinjama poput ajkula i slonova mogu kontinuirano da rastu novi zubi, ljudi, nažalost, posle mlečnih zuba, samo jednom dobiju stalne zube. Sposobnost regeneracije zuba, smatraju naučnici, bio bi veliki korak napred za stomatologiju.
Za razliku od implanta laboratorijski >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << uzgojeni zubi prirodno bi se regenerisali
Za razliku od implantata i ispuna/plombi, koji su fiksirani i ne mogu se vremenom prilagođavati, laboratorijski uzgojen zub napravljen od sopstvenih ćelija pacijenta mogao bi neprimetno da se integriše u vilicu i popravi se baš kao prirodni zub. Naučnici sa King’s College London istraživali su zube uzgojene u laboratoriji više od jedne decenije.
Xuechen Zhang, sa Faculty of Dentistry, Oral & Craniofacial Sciences, King’s College London, kaže da „plombe nisu najbolje rešenje za popravku zuba“ i objašnjava:
– Vremenom će oslabiti strukturu zuba, imati ograničen životni vek i mogu da dovedu do daljeg propadanja ili osetljivosti. Implantati zahtevaju invazivnu hirurgiju i alveolarnu hirurgiju, ne vraćaju u potpunosti prirodnu funkciju zuba, što može da dovede do dugoročnih komplikacija. A zubi uzgojeni u laboratoriji bi se prirodno regenerisali, integrišući se u vilicu kao pravi zubi. Bili bi jači, dugotrajniji i bez rizika od odbacivanja, nudeći trajnije i biološki kompatibilnije rešenje od plombi ili implantata.
Otkrivena kakva životna sredina je potrebna za uzgoj zuba u laboratoriji
U najnovijoj studiji objavljenoj u časopisu ACS Macro Letters, naučnici sa King’s College London, u saradnji sa kolegama sa Imperial College London, došli su ključnog otkrića o životnoj sredini potrebnoj za uzgoj zuba u laboratoriji. Sada su uspešno uveli posebnu vrstu materijala koji omogućava ćelijama da „međusobno komuniciraju“. To znači da jedna ćelija može da „kaže drugoj“ da počne da se diferencira u ćeliju zuba. Ovo oponaša okruženje rastućih zuba i omogućava naučnicima da ponovo stvore proces razvoja zuba u laboratoriji.
– Razvili smo ovaj materijal u saradnji sa Imperial College London kako bismo imitirali okruženje oko ćelija u telu, poznato kao matriks. To je značilo da kada smo uveli kultivisane ćelije, one su mogle da šalju signale jedna drugoj da započnu proces formiranja zuba. Prethodni pokušaji su bili neuspešni, pošto su svi signali poslati odjednom. Ovaj novi materijal polako oslobađa signale tokom vremena, replicirajući ono što se dešava u telu – pojašnjava Zhang.
Laboratorijski uzgojeni zubi smatraju se delom regenerativne medicine
Nakon što su uspešno stvorili okruženje potrebno za rast zuba, naučnici su sada suočeni sa izazovom kako da ih prenesu iz laboratorije do usta pacijenata.
– Imamo različite ideje kako da stavimo zube u usta. Mogli bismo da transplantiramo ćelije mladih zuba na mesto zuba koji nedostaje i da ih pustimo da rastu u ustima. Alternativno, mogli bismo da napravimo ceo zub u laboratoriji pre nego što ga stavimo u usta pacijenta. Za obe opcije, moramo da započnemo proces razvoja zuba u veoma ranoj fazi – naglašava Zhang koji se bavi istraživanjem koje je deo šireg napora u regenerativnoj medicini i ima za cilj da iskoristi biologiju za popravku ili zamenu oštećenih delova tela. Umesto da se oslanjaju na veštačke materijale kao što su metalni implantati ili proteze, istraživači rade na uzgoju prirodnih zamena koristeći matične ćelije i bioinženjering okruženja.
Članak Laboratorijski uzgojeni zubi mogu da postanu prirodna alternativa plombama se pojavljuje prvo na eKlinika.
Pogledaj vesti o: London